Premier i rząd Autonomii Palestyńskiej podają się do dymisji

0
0
0
Gaza
Gaza / Pixabay

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Shtayyeh i jego rząd złożyli rezygnację, ogłosił w poniedziałek.

"Chciałbym poinformować szanowną radę i nasz wielki naród, że złożyłem dymisję rządu do dyspozycji pana prezydenta (Mahmuda Abbasa) w zeszły wtorek, a dziś składam ją na piśmie" - powiedział Shtayyeh w poście na Facebooku.

Rezygnacja następuje w momencie, gdy Autonomia Palestyńska (PA) znajduje się pod silną presją ze strony Stanów Zjednoczonych, aby zreformować i poprawić zarządzanie na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Autonomia Palestyńska od dawna postrzegana jest przez amerykańskich polityków i samych Palestyńczyków jako skorumpowana.

PA została utworzona w połowie lat 90. jako rząd tymczasowy w oczekiwaniu na niepodległość Palestyny po podpisaniu przez Organizację Wyzwolenia Palestyny porozumień z Izraelem w Oslo. Jego siedziba znajduje się w okupowanym mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu i sprawuje nominalną samorządność na części terytorium.

Rząd, który jest zdominowany przez partię polityczną Fatah, sprawował kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy do 2007 r., po tym jak Hamas wygrał wybory parlamentarne w 2006 r. na okupowanych terytoriach i wyrzucił go ze Strefy. Izrael odrzucił perspektywę powrotu PA do Strefy Gazy po wojnie i odrzucił pomysł utworzenia państwa palestyńskiego na tych terytoriach.

Stany Zjednoczone opowiadają się jednak za tym, by zreformowana PA kontrolowała zarówno Zachodni Brzeg, jak i Strefę Gazy jako część przyszłego niepodległego państwa.

Shtayyeh, który został mianowany premierem w 2019 r., powiedział CNN w październiku, że nie może być rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego bez Stanów Zjednoczonych, ale dodał, że obecna administracja USA nie ma woli politycznej, aby zakończyć konflikt. "Oni nim zarządzają" - powiedział.

Autonomia Palestyńska jest również bardzo niepopularna wśród Palestyńczyków, którzy postrzegają ją jako niezdolną do zapewnienia bezpieczeństwa w obliczu regularnych izraelskich inwazji na Zachodnim Brzegu. Ankieta przeprowadzona w grudniu przez Palestyńskie Centrum Badań Politycznych i Sondażowych wykazała, że ponad 60% Palestyńczyków chce rozwiązania PA. Tymczasem poparcie dla prezydenta Abbasa, który piastuje to stanowisko od 2005 roku, spadło. Według sondażu na Zachodnim Brzegu 92% respondentów chce jego rezygnacji.

Stanowisko premiera w Autonomii Palestyńskiej zostało utworzone w 2003 r., po drugiej palestyńskiej intifadzie (powstaniu), po tym jak USA, Unia Europejska i Izrael wezwały do reform. Oznaczało to pierwszy prawdziwy ruch w kierunku podziału władzy przez ówczesnego prezydenta Yassera Arafata od czasu utworzenia PA. W tym czasie Arafat mianował Abbasa premierem. Abbas objął stanowisko prezydenta po śmierci Arafata w 2004 roku.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną