Wielka Brytania wskazała, gdzie skupia się ofensywa Rosjan

0
0
5
Ukraina
Ukraina / Pixabay

Rosja nadal korzysta z ukraińskiego odwrotu w pobliżu Awdijiwki, przesuwając się dalej na zachód, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w aktualizacji danych wywiadowczych z 29 lutego.

Odkąd Rosja przejęła kontrolę nad Awdijiwką, posunęła się o około 6 kilometrów na zachód od centrum miasta, napisało ministerstwo.

Rosyjskie wojska prawdopodobnie szukają odpowiedniego momentu, aby skorzystać z "mniejszej liczby dobrze bronionych pozycji i obszarów miejskich, z których siły ukraińskie mogą się bronić" - czytamy w aktualizacji danych wywiadowczych.

Małe miasto Awdijiwka w obwodzie donieckim zostało zdobyte przez wojska rosyjskie 17 lutego w obliczu niedoborów amunicji po miesiącach odpierania ponownej ofensywy Rosji.

W ciągu kilku dni ukraińskie siły zbrojne wycofały się z wiosek Lastochkyne, Severne i Stepove w pobliżu Awdijiwki.

"Terytorium na zachód od Awdijiwki pozostaje centralnym punktem rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy" - czytamy w raporcie.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, taktyczne zdobycze ostatnio zdobytych wiosek służą przede wszystkim konsolidacji rosyjskich pozycji wokół Awdijiwki.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) ostrzegł, że Rosja może powtórzyć swoją udaną taktykę w Awdijiwce na większą skalę, jeśli Zachód będzie nadal opóźniał pomoc wojskową.

Źródło: kyivindependent.com

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną