Rowling skrytykowała nowe szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści

1
0
6
J. K. Rowling
J. K. Rowling / By Daniel Ogren - Flickr: 100405_EasterEggRoll_683, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15164977

Joanne K. Rowling skrytykowała nowe szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści w serii postów w mediach społecznościowych, zachęcając policję do aresztowania jej, jeśli uznają, że popełniła przestępstwo.

Autorka Harry'ego Pottera, która mieszka w Edynburgu, opisała kilka transpłciowych kobiet jako mężczyzn, w tym skazanych więźniów, działaczy trans i inne osoby publiczne.

Powiedziała, że "wolność słowa i przekonań" dobiegnie końca, jeśli dokładny opis płci biologicznej zostanie zdelegalizowany.

Wcześniej pierwszy minister Szkocji, Humza Yousaf, powiedział, że nowe prawo poradzi sobie z "rosnącą falą nienawiści".

Ustawa o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym (Szkocja) z 2021 r. tworzy nowe przestępstwo polegające na "podsycaniu nienawiści" związanej z wiekiem, niepełnosprawnością, religią, orientacją seksualną, tożsamością transpłciową lub interseksualnością.

Prawo nie chroni kobiet jako grupy przed nienawiścią.

Oczekuje się, że szkocki rząd uwzględni to później w oddzielnej ustawie o mizoginii.

Pani Rowling, która od dawna jest krytykiem niektórych aktywistów transseksualnych, napisała na X w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną