Lamborghini i rolexy skonfiskowane w związku z oszustwem na Covid
Lamborghini i Rolexy skonfiskowane w wyniku nalotu policji w UE w związku z oszustwem na Covid na kwotę 600 mln euro. Policja twierdzi, że zorganizowana grupa przestępcza wykorzystywała "zaawansowane technologie", w tym sztuczną inteligencję, do tworzenia fałszywych dokumentów w celu prania brudnych pieniędzy.
Policja aresztowała w czwartek ponad 20 podejrzanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w ramach szeroko zakrojonego dochodzenia w sprawie masowych oszustw związanych z unijnym funduszem odbudowy po pandemii.
Na wniosek prokuratorów UE 150 funkcjonariuszy z jednostek policji zajmujących się oszustwami i finansami zatrzymało osiem osób, podczas gdy kolejnych 14 zostało umieszczonych w areszcie domowym w następstwie transgranicznego dochodzenia w sprawie domniemanej organizacji przestępczej podejrzanej o wyłudzenie 600 milionów euro z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) dla Włoch.
Policja dokonała również nalotów na domy i firmy, zajmując i zamrażając aktywa, w tym mieszkania i wille, kryptowaluty, zegarki Rolex, złoto i biżuterię, a także Lamborghini, Porsche i Audi Q8.
Włochy są największym beneficjentem unijnego funduszu na rzecz ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19, dysponującym kwotą 191,5 mld euro w formie dotacji i pożyczek. Rząd premiera Giorgia Meloniego znajduje się pod presją, by dotrzymać terminów wydatkowania środków z funduszu i zakończenia projektów.
Policja twierdzi, że domniemane oszustwo zostało przeprowadzone przez stowarzyszenie przestępcze, w tym profesjonalistów z doświadczeniem w ubieganiu się o finansowanie publiczne, którzy pomogli zabezpieczyć gotówkę na projekty warte dziesiątki milionów euro, które miały poprawić konkurencyjność i cyfryzację włoskich firm.
Policja finansowa zrekonstruowała podejrzane transakcje i zidentyfikowała "pranie ogromnych nielegalnych zysków za pośrednictwem złożonej sieci fikcyjnych firm sprytnie utworzonych we Włoszech, Austrii, Słowacji i Rumunii", podała włoska policja finansowa w oświadczeniu.
Grupa korzystała z "wyrafinowanego aparatu prania pieniędzy (...) przy użyciu zaawansowanych technologii, takich jak serwery w chmurze zlokalizowane w krajach niechętnych do współpracy, kryptowaluty i sztuczna inteligencja do tworzenia fałszywych dokumentów".
W ciągu ostatniej dekady syndykaty przestępcze stawały się coraz bardziej biegłe w wyprowadzaniu funduszy dystrybuowanych przez UE na rozwój i odbudowę. Organizacje przestępcze odeszły od tradycyjnych źródeł dochodu, takich jak haracze i rabunki, na rzecz kradzieży dotacji unijnych, które zapewniają bardziej lukratywny i niezawodny strumień dochodów.
Czwartkowe operacje odbywają się w całej Europie przy zaangażowaniu sił policyjnych na Słowacji, w Rumunii i Austrii oraz Prokuratury Europejskiej (EPPO).
Liczba dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych związanych z unijnym funduszem naprawczym wzrosła w 2023 r., napisała EPPO - która jest odpowiedzialna za prowadzenie dochodzeń i ściganie przestępstw przeciwko interesom finansowym bloku - w swoim sprawozdaniu rocznym.
Źródło: POLITICO