Unijna agencja ds. granic Frontex wstrząśnięta skandalem korupcyjnym
Europejska agencja graniczna Frontex udzieliła zamówienia polskiemu biuru podróży, mimo że wiedziała, że jest ono przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez unijną agencję ds. zwalczania nadużyć finansowych - do czasu, gdy jej dyrektor wykonawczy Hans Leijtens zerwał umowę, zgodnie z dokumentami ujawnionymi przez POLITICO i niemiecką gazetę Welt.
Współpraca Frontexu z polskim biurem podróży rozpoczęła się w 2019 roku od umowy na świadczenie usług rezerwacji podróży dla warszawskiej instytucji UE, która strzeże zewnętrznych granic Unii Europejskiej i zatrudnia prawie 3000 osób.
Ta pierwotna współpraca została zawieszona, gdy śledczy ds. przestępstw gospodarczych pracujący dla Frontexu zaalarmował instytucję UE o potencjalnych oszustwach dokonywanych przez biuro podróży.
Roszczenia zostały przekazane unijnemu śledczemu ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF, który rozpoczął własne dochodzenie. (POLITICO i Welt, należące do Axel Springer, nie podają nazwy biura podróży ze względów prawnych).
Pomimo znaków ostrzegawczych Frontex ogłosił jednak nowe zapytanie ofertowe w grudniu 2022 r., a w 2023 r. temu samemu polskiemu biuru podróży przyznano nowy kontrakt na pomoc w zarządzaniu budżetem instytucji w wysokości 526 mln euro na podróże.
Wewnętrzny dokument Frontexu przeanalizowany przez Welt i POLITICO pokazuje, że kontrakt został przyznany, ponieważ inni dostawcy, którzy uczestniczyli w przetargu, nie mogli zaoferować porównywalnych usług. Dokument nie wspomina jednak o dochodzeniach.
Dopiero po tym, jak dział prawny Frontexu przeprowadził własne dochodzenie w sprawie biura podróży, zalecając wycofanie umowy w listopadzie 2023 r., dyrektor wykonawczy Leijtens podpisał tak zwane "zawiadomienie o niezatwierdzeniu", które anulowało umowę, a także cały proces przetargowy.
"Rozporządzenie finansowe [UE] zobowiązuje nas do tego (anulowania umowy), gdy nieprawidłowości są rażące" - czytamy w jednym z wewnętrznych dokumentów.
Pozostaje niejasne, kto we Frontexie podjął decyzję o przyznaniu kontraktu pomimo trwających dochodzeń i twierdzeń o nieuczciwej działalności.
Leijtens został dyrektorem wykonawczym Frontexu w marcu 2023 r., zastępując Fabrice'a Leggeriego, który zrezygnował z pracy w agencji w kwietniu 2022 r.
Frontex nie odpowiedział na wielokrotne prośby o komentarz ze strony POLITICO i Welt. Polskie biuro podróży odmówiło komentarza do tego artykułu.
Źródło: POLITICO