Ukraina do UE: Pomóżcie nam budować farmy wiatrowe

0
0
15
Wiatraki
Wiatraki / Pixabay

Największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie powiedziała POLITICO, że chce zbudować rozproszoną sieć energetyczną, aby lepiej przetrwać rosyjskie ataki - ale nie może zdobyć kapitału i liczy na UE.

Szef największej prywatnej firmy energetycznej w tym kraju powiedział POLITICO, że budowanie większej liczby zielonych elektrowni pomoże Ukrainie utrzymać światło, gdy Rosja bombarduje system energetyczny kraju.

Ale Ukraina potrzebuje do tego UE.

W wywiadzie dyrektor generalny DTEK Maksym Timczenko powiedział, że ryzyko inwestycyjne związane z wojną uniemożliwiło firmom takim jak jego dostęp do kapitału lub ubezpieczenia nowych projektów.

"Niestety, z tego powodu nie jesteśmy w stanie budować dużych farm słonecznych lub wiatrowych" - powiedział, podkreślając, że "cała reszta jest na miejscu", aby firma mogła rozpocząć inwestycje.

Potrzeba jest pilna. Od końca marca Rosja nasiliła ataki dronów i pocisków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Firma DTEK, która dostarcza jedną piątą ukraińskiej energii elektrycznej, ogłosiła w tym tygodniu, że straciła 80 procent swoich mocy wytwórczych i stwierdziła, że pięć z sześciu elektrowni węglowych zostało "poważnie uszkodzonych".

Ataki te, które spowodowały wielogodzinne przerwy w dostawie prądu we wschodnim regionie Charkowa, będą kosztować "300 milionów dolarów" i potrwają do ośmiu miesięcy, powiedział Timczenko.

Nie rozwiąże to jednak szerszego problemu: Rosja może odciąć Ukrainę od zasilania, uderzając w kilka krytycznych źródeł. Gdyby produkcja energii na Ukrainie była rozłożona na przykład na setki turbin wiatrowych, kraj nie musiałby "koncentrować [tak] dużych ilości wytwarzanej energii w jednym miejscu" - powiedział Timczenko.

Kryzys energetyczny pojawia się w trudnym momencie dla Kijowa, który cierpi na ostry niedobór amunicji na linii frontu, ponieważ amerykańscy republikanie blokują rozpaczliwie potrzebną pomoc. Według ostatnich szacunków Banku Światowego, od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na pełną skalę w 2022 roku, Ukraina poniosła szkody w sektorze energetycznym w wysokości 12 miliardów dolarów.

Aby pomóc, powiedział Timczenko, UE powinna natychmiast przekazać środki pieniężne na odbudowę infrastruktury energetycznej firmy. Bruksela powinna również wysłać sprzęt elektryczny, taki jak transformatory, systemy sterowania i turbiny.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną