Międzynarodowy sąd orzekł w przełomowym wyroku klimatycznym
Międzynarodowy sąd orzekł, że Szwajcaria naruszyła prawa człowieka w przełomowym wyroku klimatycznym.
Międzynarodowy sąd we Francji orzekł we wtorek, że brak odpowiedniej walki Szwajcarii z kryzysem klimatycznym stanowił naruszenie praw człowieka, w przełomowym wyroku klimatycznym, który zdaniem ekspertów może mieć wpływ na cały świat.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu we Francji wydał orzeczenia w sprawie trzech oddzielnych pozwów dotyczących klimatu, w tym jednego wniesionego przez ponad 2000 starszych szwajcarskich kobiet przeciwko Szwajcarii, które argumentowały, że fale upałów wywołane zmianami klimatu podważają ich zdrowie i jakość życia oraz narażają je na ryzyko śmierci.
Sąd orzekł, że szwajcarski rząd naruszył niektóre z praw człowieka kobiet, nie osiągając wcześniejszych celów w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia planety.
Inne roszczenia zostały wniesione przez burmistrza przeciwko rządowi francuskiemu, a trzecie przez sześciu młodych ludzi z Portugalii przeciwko 32 krajom europejskim. Te dwa pozwy zostały uznane za niedopuszczalne.
Wszyscy trzej twierdzili, że brak odpowiedniego ograniczenia przez rządy zanieczyszczeń powodujących ogrzewanie planety wyrządził im krzywdę, w tym naruszył ich prawa do życia, dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Pozwy te oznaczają, że sąd po raz pierwszy orzekł w sprawie sporów klimatycznych. Nie ma prawa do odwołania, a wyroki są prawnie wiążące.
Chociaż orzeczenie będzie miało zastosowanie tylko do Szwajcarii, eksperci twierdzą, że sprawa może wzmocnić inne sprawy klimatyczne oparte na prawach człowieka toczące się przed sądami międzynarodowymi i może otworzyć wrota dla wielu podobnych pozwów, które zostaną wszczęte w przyszłości.
Wyrok przeciwko któremukolwiek z krajów skutecznie działa "jak wiążący traktat narzucony przez sąd", powiedział Gerry Liston, prawnik z Global Legal Action Network, która wspierała sprawę Portugalii.
Źródło: CNN