Stany Zjednoczone ogłaszają z nimi współpracę

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły w środę wspólne partnerstwo na rzecz przyspieszenia rozwoju i komercjalizacji syntezy jądrowej.
Partnerstwo zostało ujawnione, gdy premier Japonii Fumio Kishida przebywał w Waszyngtonie na szczycie z prezydentem Joe Bidenem. Zastępca sekretarza ds. energii USA David Turk i japoński minister edukacji, sportu, nauki i technologii Masahito Moriyama spotkali się we wtorek w Waszyngtonie, aby omówić syntezę termojądrową.
Partnerstwo skoncentruje się na naukowych i technicznych wyzwaniach związanych z komercyjną syntezą termojądrową oraz rozszerzy współpracę między amerykańskimi i japońskimi uniwersytetami, laboratoriami krajowymi i firmami prywatnymi, podał Departament Energii Stanów Zjednoczonych.
Naukowcy, rządy i firmy od dziesięcioleci próbują wykorzystać syntezę jądrową, reakcję nuklearną napędzającą słońce, do wytwarzania energii elektrycznej bezemisyjnej. Można go odtworzyć na Ziemi za pomocą ciepła i ciśnienia za pomocą laserów lub magnesów w celu połączenia dwóch lekkich atomów w gęstszy, uwalniając duże ilości energii.
W przeciwieństwie do elektrowni wykorzystujących rozszczepienie lub rozszczepienie atomów, komercyjne elektrownie termojądrowe, jeśli kiedykolwiek zostaną zbudowane, będą wytwarzać niewiele długotrwałych odpadów radioaktywnych.
W ubiegłym roku naukowcy korzystający z wiązek laserowych w amerykańskim laboratorium krajowym w Kalifornii powtórzyli przełom w syntezie jądrowej, zwany zapłonem, w wyniku którego przez chwilę ilość energii pochodzącej z reakcji syntezy jądrowej przekroczyła energię skoncentrowaną na celu.
Źródło: Redakcja