UE zatwierdziła przymusową relokację uchodźców

0
0
12
Migranci
Migranci / Pixabay

Po latach negocjacji Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy migracyjne i azylowe, które przewidują przymusową relokację uchodźców.

Dokument przewiduje rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii.

Prace nad unijnym paktem o azylu i migracji trwały od 2015 roku. Wejdzie on w życie za dwa lata.

Ma on na celu przyspieszenie procesu azylowego i zwiększenie liczby powrotów migrantów o nieuregulowanym statusie do krajów pochodzenia.

W ubiegłym roku około 380 000 osób nielegalnie przekroczyło granice UE - najwięcej od 2016 roku.

UE stwierdziła, że pakt łączy "obowiązkową solidarność" między państwami członkowskimi z elastycznością. Mimo że niektóre państwa UE nadal sprzeciwiają się części porozumienia, oczekuje się, że pod koniec kwietnia zostanie ono w pełni zatwierdzone większością głosów.

Zgodnie z proponowanymi zasadami, 27 krajów UE będzie musiało albo przyjąć tysiące migrantów z krajów "pierwszej linii", takich jak Włochy, Grecja i Hiszpania, albo zamiast tego zapewnić dodatkowe fundusze lub zasoby.

Pakt mówi również, że wnioski o azyl z "niskimi szansami na przyjęcie" powinny być szybko rozpatrywane, bez konieczności przyjmowania wnioskodawcy na terytorium UE.

Porozumienie ma również na celu rozpatrywanie wniosków o azyl w ciągu maksymalnie 12 tygodni. W przypadku odrzucenia wniosku, osoby ubiegające się o azyl będą musiały zostać przymusowo odesłane do kraju pochodzenia w tym samym okresie.

Migranci będą podlegać zaostrzonej procedurze kontroli przed wjazdem w ciągu siedmiu dni, która obejmie identyfikację oraz kontrole zdrowia i bezpieczeństwa.

Gromadzone będą dane biometryczne każdego migranta w wieku sześciu lat lub starszego, a także wprowadzony zostanie mechanizm reagowania na nagły wzrost liczby przybywających osób.

Pakt migracyjny został poparty przez dwie główne grupy polityczne - centroprawicową Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Grupa EPL) i centrolewicowy Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D).

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną