Prokuratura informuje, co dzieje się w śledztwie w sprawie Pegasusa

0
0
11
Haker
Haker / Pixabay

Od 3 miesięcy trwa śledztwo, w którym badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania Pegasus - legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych przy jego pomocy czynności operacyjno-rozpoznawczych. Badane są także okoliczności dotyczące m.in. funkcjonalności tego programu, możliwości technicznych, sposobu wykorzystywania, zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskiwanych materiałów o charakterze niejawnym.

Jak poinformował prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej,  20 lutego 2024 r. prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy w sprawie zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. Postępowanie w tej sprawie  związane jest  m.in. z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożonym przez senacką Komisję Nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji miało

Zespół jest trzyosobowy. Tworzą go  prokuratorzy specjalizujący się w prowadzeniu postępowań dotyczących m.in. przestępczości zorganizowanej i korupcji, posiadających duże doświadczenie w pracy z materiałami o charakterze niejawnym z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

18 marca 2024 r. kierownik zespołu wszczął śledztwo  w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w okresie od 7 listopada 2017 r. do  31 grudnia 2022 r. w Warszawie i innych miejscach na terenie kraju, podczas stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych przy użyciu  oprogramowania „Pegasus", czym działano na szkodę interesu publicznego i prywatnego różnych osób.

W toku śledztwa badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania Pegasus, w tym także kwestie legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych. Badane są także okoliczności dotyczące m.in. jego funkcjonalności, możliwości technicznych, sposobu wykorzystywania, zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskiwanych materiałów o charakterze niejawnym.

Prokuratorzy, jak poinformował rzecznik,  pozyskują  informacje i dane dotyczące wykorzystywania oprogramowania Pegasus w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych z poszczególnych służb, w tym z policji, ABW i CBA. Uzyskiwane dane poddawane są  analizie.

Ponadto z poszczególnych prokuratur z terenu całego kraju przejmowane są do dalszego prowadzenia postępowania będące aktualnie  w toku, a także już zakończone,ale majace związek z  prowadzonym śledztwem.

Przesłuchiwani będą również świadkowie. W pierwszej kolejności będą to m.in. osoby, które złożyły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa stosowania wobec nich czynności operacyjno-rozpoznawczych przy użyciu Pegasusa.

Prokuratorzy z zespołu śledczego wysłali już do pierwszych 31 osób wezwania do stawienia się w prokuraturze. Osoby te zostaną przesłuchane w charakterze świadków.

Z uwagi na dobro tych osób prokuratura nie ujawnia ich danych.

 

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną