Biden wezwał do zakazania pojazdów elektrycznych produkowanych w Chinach

0
0
6
Samochód elektryczny
Samochód elektryczny / Pixabay

Prezydent Joe Biden został wezwany do wprowadzenia zakazu importu do USA produkowanych w Chinach samochodów elektrycznych.

Przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej, senator Sherrod Brown, napisał, że "chińskie pojazdy elektryczne stanowią egzystencjalne zagrożenie dla amerykańskiego przemysłu samochodowego".
Jego komentarze są najmocniejszymi jak dotąd wypowiedziami jakiegokolwiek amerykańskiego ustawodawcy w tej kwestii, podczas gdy inni wzywali do wprowadzenia wysokich ceł, aby utrzymać chińskie pojazdy elektryczne (EV) poza granicami kraju.

W lutym Biały Dom oświadczył, że Stany Zjednoczone wszczynają dochodzenie w sprawie tego, czy chińskie samochody stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
"Nie możemy pozwolić Chinom na wprowadzenie wspieranych przez rząd oszustw w amerykańskim przemyśle samochodowym", powiedział senator Brown w filmie na platformie mediów społecznościowych X, dawniej Twitter. Senator Brown, który jest Demokratą z produkującego samochody stanu Ohio, stara się wygrać czwartą kadencję w listopadowych wyborach.

Biały Dom nie odpowiedział natychmiast na prośbę BBC o komentarz. W lutym prezydent Biden powiedział, że polityka Chin "może zalać nasz rynek swoimi pojazdami, stwarzając zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego" i że "nie pozwoli, by stało się to na mojej zmianie". Waszyngton może nałożyć ograniczenia w związku z obawami, że technologia w chińskich samochodach może "gromadzić duże ilości wrażliwych danych na temat kierowców i pasażerów", powiedział Biały Dom.

Ostrzeżono, że samochody podłączone do Internetu "regularnie wykorzystują swoje kamery i czujniki do rejestrowania szczegółowych informacji o infrastrukturze USA; wchodzą w bezpośrednią interakcję z infrastrukturą krytyczną; i mogą być zdalnie pilotowane lub wyłączane". Chiny są największym na świecie producentem samochodów i rywalizują z Japonią o miano największego eksportera pojazdów.
W tym tygodniu, podczas podróży do Chin, sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła Pekin, że Waszyngton nie pozwoli na powtórkę "szoku chińskiego" z początku 2000 roku, kiedy to chiński import zalał Amerykę.
W odpowiedzi wiceminister finansów Chin, Liao Min, wyraził "poważne zaniepokojenie" ograniczeniami nałożonymi przez USA na handel i inwestycje.

 

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną