Kolejna afera w Orlenie

0
0
11
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://www.flickr.com/photos/61218143@N04/25443505768

Za czasów prezesury Daniela Obajtka w Orlenie funkcjonować miała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się ustawianiem przetargów na dostawy produktów. Ma to wynikać z ustaleń Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Informację o prowadzonym przez ABW śledztwie obejmującym działania w koncernie zorganizowanej grupy przestępczej, która ustawiała przetargi na dostawy produktów przekazał dzisiaj Onet. Jak wynika z uzyskanych przez dziennikarza tego portalu informacji, na celowniku agentów znalazł się Michał Róg, były już wiceprezes paliwowego giganta.

Jak donosi Onet, ABW prowadziła działania sprawdzające możliwość ustawiania w Orlenie przetargów już od 1,5 roku, a w listopadzie 2023 r., na podstawie dostarczonych przez nią materiałów, śledztwo wszczęła prokuratura w Warszawie.

Informacje uzyskane przez dziennikarza portalu o tym postępowaniu potwierdził rzecznik warszawskiej prokuratury regionalnej, prok. Mirosław Iwanicki. Miał on też wskazać, że ,,przestępstwo dotyczy art. 305 Kodeksu karnego, który brzmi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia, albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Rzecznik miał też potwierdzić, że ,,Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy pozwala zasadnie przypuszczać, iż ustalone osoby w związku z działalnością Orlen S.A. i jej kontrahentów mogły dopuścić się popełnienia czynów zabronionych polegających na wyrządzeniu Orlen S.A. lub innym podmiotom z grupy kapitałowej szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za nadużycie uprawnień mogące wyrządzić Orlen SA szkodę majątkową". Rzecznik odmówił jednak podania, jakich osób dotyczą jej działania, informując jedynie, że postępowanie znajduje się w początkowej fazie, prowadzone jest w sprawie i nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów.

 

Onet ustalił jednak nieoficjalnie, że na celowniku śledczych i ABW znalazł się Michał Róg, jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka i do niedawna członek zarządu Orlenu do spraw handlu i logistyki.

Onet przywołuje również tekst portalu money.pl , który ,,opisał sytuację możliwego konfliktu interesów w Orlenie w związku z budową Głównego Punktu Zasilana (GPZ-3) w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku. Według ustaleń dziennikarzy przetarg na budowę GPZ-3 wygrało wówczas, pomimo nie najniższej ceny konsorcjum firm Energa Invest/Elektropaks. A warte 10 mln zł kable do uruchomienia inwestycji dostarczyła wrocławska spółka Involt, której udziałowcem niedługo wcześniej został Michał Róg.''

To właśnie ten wątek zainicjował działania służb w Orlenie.

Jak nieoficjalnie ustalił Onet, powołując się na źródła zbliżone do sprawy: odpowiedzialny za sprawy handlowe wiceprezes Orlenu w przetargach miał faworyzować firmy i konsorcja, które zobowiązały się do zakupu kabli od spółek z grupy Involt, w której posiadał udziały. Kontrahentami Orlenu, którzy w ten sposób zdobyli zlecenia na obsługę inwestycji paliwowej spółki, miały być prócz Elektropaksu m.in. spółki Agat S.A. z Koluszek, Zarmen z Warszawy, Elektrotim z Wrocławia i Tele-Fonika Kable z Myślenic, z którą przed zatrudnieniem w Orlenie związany był Michał Róg.

 

 

Źródło: Onet

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną