Co i kiedy warto ubezpieczyć? Poradnik

0
0
0
ubezpieczenie majątkowe
ubezpieczenie majątkowe / Internet

Czasami chcielibyśmy zaplanować i przewidzieć różne sytuacje w naszym życiu. Niestety, to niemożliwe. Często zdarzają się bowiem sytuacje, które zaskakują i powodują, że musimy szybko zmieniać plany. W takim przypadku niezwykle pomocne okazuje się ubezpieczenie. Co i kiedy warto ubezpieczyć? Przeczytaj.

Dlaczego ubezpieczenie jest takie ważne?

Ubezpieczenie to umowa prawa cywilnego, którą zawierają dwie strony – firma ubezpieczeniowa oraz osoba ubezpieczająca siebie, swój majątek lub innego człowieka. Polisa jest formą zabezpieczenia życia, zdrowia i majątku. Ubezpieczalnia zobowiązuje się do wypłacenia środków na poczet wykupionej polisy, gdyby doszło do nieprzewidywanych zdarzeń losowych. Ubezpieczony płaci z kolei miesięczną lub roczną składkę na polisę. Ubezpieczenie może być majątkowe lub osobowe – wyszczególniono je w Kodeksie cywilnym.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie majątkowe - co to? Otóż w tym przypadku przedmiotem ochrony jest mienie lub odpowiedzialność cywilna osoby ubezpieczonej bądź dzieci. Z kolei ubezpieczenie osobowe zapewnia pokrycie potrzeb finansowych będących wynikiem poszczególnych zdarzeń losowych (na przykład choroba, wypadek, kalectwo czy śmierć). W przypadku polisy na życie świadczenie równe sumie ubezpieczenia wypłacane jest osobom upoważnionym lub bliskim ubezpieczonego po jego śmierci.

Ubezpieczenie zdrowotne i mieszkaniowe

Nie zawsze dobrym pomysłem jest oczekiwanie na zabiegi finansowane przez NFZ. Stan zdrowia może wymagać natychmiastowych działań i na przykład szybkiego badania, leczenia lub operacji. Wówczas warto mieć dobrą polisę zdrowotną, która usprawnia korzystanie z usług medycznych i daje większy wybór, jeśli chodzi o ośrodki leczenia. Dzięki takiej polisie można mieć łatwiejszy dostęp do wybranych specjalistów i badań diagnostycznych. Ponadto ubezpieczenie może zapewnić darmowe szczepienia, pokrycie kosztów rehabilitacji, wizyty domowe lekarza i pielęgniarki oraz odbywanie badań specjalistycznych (na przykład rezonans i tomograf).

Ważne jest też ubezpieczenie mieszkania lub domu, które zaliczane jest do majątkowych. Obejmować może na przykład kradzież lub uszkodzenie mienia. Można wykupić polisę w wersji podstawowej, która obejmuje mury i stałe elementy nieruchomości, a także zdarzenia typu pożar lub zalanie. Można też zdecydować się na polisę rozszerzoną, która jest droższa i obejmuje ściany, stałe elementy wyposażenia oraz ruchomości. Ubezpieczenie mieszkania lub domu zwykle wymagane jest do skorzystania z kredytu hipotecznego. Polisa powinna spełniać warunki stawiane przez bank. Jeśli nie ma być jednak ubezpieczeniem do kredytu, można swobodnie zdecydować się na dowolną opcję. Ważne, aby suma ubezpieczenia odpowiadała realnej wartości nieruchomości.

Co jeszcze warto ubezpieczyć? Powinieneś to wiedzieć

Warto zdecydować się na ubezpieczenie samochodu. Obowiązkowe jest oczywiście OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W tym tekście dowiesz się, jakie korzyści daje OC w życiu prywatnym. W przypadku kierowców chroni przed ponoszeniem konsekwencji finansowych, do których doszło w wyniku doprowadzenia do szkody majątkowej lub osobowej swoim pojazdem. Okres trwania ochrony i jej ciągłość to konieczność – trzeba ubezpieczać samochód. Jeśli tego nie dopilnujesz, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży wysoką karę. Właściciel pojazdu może też wykupić ubezpieczenie AC, NNW lub Assistance.

Kolejna sprawa to ubezpieczenie na życie, które może stanowić dodatek do zabezpieczenia spłaty kredytu bankowego. Wśród popularnych wyróżnia się ubezpieczenie na życie podstawowe (na przykład wypłata świadczenia na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej), ubezpieczenie na życie i dożycie, ale też ubezpieczenie mieszane, posagowe lub z funduszem inwestycyjnym. Ubezpieczenie na życie dostępne jest w formie polisy indywidualnej, rodzinnej i grupowej – w ostatnim przypadku zwykle dotyczy pracowników jednej firmy.

Jak wybrać ubezpieczenie?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta. O ile ubezpieczenie samochodu wystarczy najtańsze, bo zakres ochrony zwykle jest taki sam, polisy dobrowolne już tak nie działają. Zwróć więc uwagę na sumę ubezpieczenia i zakres ochrony – musisz wiedzieć, kiedy ubezpieczalnia wypłaci pieniądze oraz w jakiej wysokości. Pamiętaj również o wyłączeniach odpowiedzialności odszkodowawczej i cenie ubezpieczenia – zwykle uzależniona jest od zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia.

Jeśli interesujesz się różnymi specyficznymi rodzajami polis, decydując się na konkretne ubezpieczenie, ważne mogą być zupełnie inne kwestie. Przy ubezpieczeniu zdrowotnym wypada sprawdzić, ile wizyt rocznie możesz odbyć oraz do jakich badań masz prawo. Musisz zweryfikować, w jakich przychodniach lub klinikach możesz się leczyć. Dzięki temu będziesz mieć pewność, jaką polisę wybrać. Przy ubezpieczeniu majątkowym takim jak autocasco powinieneś z kolei dowiedzieć się, czy mogą być ustanawiane na przykład limity odpowiedzialności. Może to być franszyza redukcyjna. Towarzystwo ubezpieczeniowe może w tym przypadku pokrywać szkody choćby powyżej określonej wartości.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną