Bunkier Musssoliniego udostępniony zwiedzającym

0
0
37
Bunkier Mussoliniego
Bunkier Mussoliniego / Strona muzeum

W międzyczasie, w miarę postępów wojny, Mussolini planował budowę opancerzonego bunkra, znajdującego się pod ziemią przed Casino Nobile.

Położony sześć metrów pod ziemią, został zbudowany w kształcie krzyża z korytarzami o długości 15 metrów i szerokości 2,5 metra, wzmocnionymi żelbetonem o grubości czterech metrów. Budowa rozpoczęła się w grudniu 1942 roku, a bunkier był niedokończony - brakowało wodoszczelnych drzwi, końcowego systemu wentylacji i toalety - kiedy dyktator został aresztowany 25 lipca 1943 roku.

Po ostatnim zamknięciu w 2021 r., został on ponownie otwarty dla wycieczek z przewodnikiem po schronie przeciwlotniczym i bunkrze. Kompleks obejmuje obecnie multimedialną wystawę poświęconą Rzymowi podczas II wojny światowej, systemom nalotów dla ludności cywilnej oraz serii 51 alianckich bombardowań, które nawiedziły miasto między lipcem 1943 a majem 1944 roku. Szczególny nacisk położono na bombardowanie dzielnicy San Lorenzo w 1943 roku, w którym zginęło ponad 3000 cywilów. 50-minutowe wycieczki z przewodnikiem prowadzą zwiedzających pod ziemię i przez wystawę, zanim doświadczą odtworzonego nalotu w niedokończonym bunkrze Mussoliniego.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną