Wakacje kredytowe. Prezydent podpisał ustawę

0
0
1
Mieszkanie
Mieszkanie / Pixabay

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, m.in. przedłużającej wakacje kredytowe na 2024 rok. Z przerwy w spłacie kredytów mieszkaniowych będzie mogło skorzystać nawet około 562 tys. kredytobiorców.

Kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą odetchnąć z ulgą. Program wsparcia kredytobiorców będzie obowiązywał również w bieżącym roku. Uchwalona w tej sprawie nowelizacja ustawy, podpisana już przez prezydenta RP, gwarantuje maksymalnie cztery przerwy w spłacaniu rat kredytów hipotecznych. Raty będzie można dwukrotnie zawiesić między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Z wakacji kredytowych nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy zadłużeni w bankach, bowiem jednym z warunków skorzystania z programu jest kryterium dochodowe. Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać ci dłużnicy, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, przy czym będzie ona liczona jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Będą mogły skorzystać też osoby, osoby, które w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Kolejnym istotnym warunkiem zawieszenia spłaty kredytu jest też kwota udzielonego kredytu. O przerwę w spłacie można ubiegać się bowiem tylko w przypadku, gdy wartość udzielonego hipotecznego kredytu nie przekraczała 1,2 mln zł.

W noweli znalazły się przepisy zmieniające zasady działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalną pomoc jaką można z niego otrzymać zwiększono z 2 tys. zł do 3 tys. zł, wydłużono też, do 40 miesięcy, okres jej trwania. Pomoc ta udzielana jest w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (dotychczas to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł. Obecnie będą mgli ubiegać się o nią kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (dotychczas było to 50 proc.).

Jak informował wcześniej resort finansów, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Źródło: media

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną