Sędzia Szmydt z uchylonym immunitetem
Sąd zgodził się na pociągnięcie sędziego Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
8 maja 2024 r. - jak wynika z komunikatu opublikowanego przez prok. Annę Adamiak, rzeczniczkę prasową Prokuratora Generalnego - Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wystąpił z wnioskiem do Sądu Dyscyplinarnego przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym o wydanie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uciekł z Polski i poprosił o azyl polityczny na Białorusi – Tomasza Szmydta oraz o wydanie zezwolenia na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
Podstawą skierowania wniosku, jak podaje rzeczniczka, były ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy PZ, wobec Tomasza Szmydta w związku z podejrzeniem prowadzenia przez niego działalności na rzecz obcego wywiadu, a przeciwko Polsce.
Lista zarzutów wobec sędziego Szmydta jest dość długa, bowiem zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że brał on udział w informacyjnej wojnie hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję przeciwko Polsce, poprzez uczestnictwo w programach propagandowych białoruskich i rosyjskich mediów rządowych, rozpowszechnianie za pośrednictwem swoich kont na portalach społecznościowych, w tym rosyjskojęzycznych, oświadczeń przedstawiających Polskę jako niesamodzielny podmiot w stosunkach międzynarodowych zmierzający do wywołania konfliktu z Rosją i Białorusią. Podejmowane przez Szmydta działania miały służyć podważaniu międzynarodowej pozycji Polski i prowadzonej polityki międzynarodowej oraz wywołaniu wewnętrznych napięć. Wypowiedzi Tomasza Szmydta, uwiarygadniane powoływaniem się na status polskiego sędziego, zostały wykorzystane przez władze białoruskie i rosyjskie dla ich celów propagandowych polegających na szerzeniu narracji oskarżającej Polskę o niesamodzielną politykę mającą na celu destabilizację Białorusi i Ukrainy.
Pociągnięcie sędziego, osoby posiadającej immunitet, do odpowiedzialności karnej wymaga uzyskania zezwolenia przez właściwy sąd dyscyplinarny, w tym przypadku Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym. We wniosku o uzyskanie takiego zezwolenia należy wykazać, że zgromadzone dowody uzasadniają fakt popełnienia konkretnego przestępstwa.
Sąd Dyscyplinarny przy NSA uwzględnił wczoraj wniosek prokuratora i wyraził zgodę na pociągnięcie Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Uprawomocnienie się tej decyzji poskutkuje utratą immunitetu sędziego w tej sprawie, to zaś pozwali na przedstawienie mu zarzutu popełnienia czynu z art. 130 § 1 i 5 kk, skierowanie wniosku do sądu o zgodę na tymczasowe aresztowanie, a następnie - z uwagi na jego przebywanie poza granicami Polski - wydanie za nim listu gończego. Umożliwi to też rozpoczęcie poszukiwań Tomasza Szmydta zarówno w kraju, jak i za granicą.
Źródło: Prokuratura Krajowa