Odkryto 70 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów

2
0
8
Odpady
Odpady / PIxabay

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem odpadami niebezpiecznymi zatacza coraz szersze kręgi. Policja zatrzymała kolejne 3 osoby uczestniczące w jej działalności.

Grupa zgromadziła około 70 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów, które następnie porzuciła na wynajętych posesjach. Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów to ponad 490 mln zł.

 

Funkcjonariusze z łódzkiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi prowadzą śledztwo związane z obrotem odpadami, mogącymi zagrozić ludziom i zwierzętom, a także doprowadzić do skażenia gruntów i wód.

 

W sprawie występuje już łącznie 48 osób podejrzanych, a 14 z nich trafiło do aresztu. Przestępcza działalność grupy polegała na fałszowaniu dokumentacji trafiającej do ewidencji odpadów oraz transportu niebezpiecznych odpadów. Natomiast zgromadzone odpady trafiały na nieruchomości, wynajmowane przez podejrzanych za pośrednictwem podstawionych osób na terenie kilku województw oraz do magazynów. Tam grupa odpady te porzucała.

 

Funkcjonariusze przeszukali miejsca związane z działalnością spółek na terenie województwa łódzkiego, opolskiego, śląskiego i lubelskiego. W wyniku tych działań zabezpieczono m.in. dokumentację finansowo-księgową, dane zawarte w systemach księgowych, jak również różne nośniki danych. To pozwoliło ustalić, że członkowie grupy wykonali ponad 3 tys. transportów odpadów o łącznej masie około 70 tys. ton. Straty podatkowe związane m.in. z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT oszacowano na około 1,6 mln zł. Pozostaje problem utylizacji odpadów (szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wynosi ponad 490 mln zł).

 

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również prania pieniędzy, posługiwania się nierzetelnymi fakturami, popełniania przestępstw skarbowych oraz spowodowanie zagrożenia dla ludzi i środowiska poprzez nieodpowiednie postępowanie z odpadami.

 

 

 

Źródło: policja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną