Mężczyzna z nerką świni przeżył 2 miesiące

0
0
5
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Zmarł mężczyzna, któremu przeszczepiono genetycznie zmodyfikowaną nerkę świni. Mężczyzna przeżył z tą nerką 2 miesiące.

62-letniemu Richardowu "Rick" Slaymanowi cierpiącemu na chorobę nerek dokonano przeszczepu w marcu bieżącego roku. Zdaniem lekarzy ze szpitala Massachusetts General Hospital (MGH), który przeprowadził tę operację, nic nie wskazuje na to, że śmierć tego pacjenta była wynikiem przeszczepu.

Wprawdzie w przeszłości przeszczepy innych narządów od genetycznie zmodyfikowanych świń ne udawały się, to operacja na Slaymnie została okrzyknięta historycznym kamieniem milowym.

Oprócz choroby nerek, pacjent ten cierpiał również na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie. W 2018 roku miał przeszczep nerki, ale po pięciu latach przeszczepiona mu narząd przestał pracować, a pacjent musiał być poddawany dializom. Konieczny był więc kolejny przeszczep. Po przeszczepie świńskiej nerki w dniu 16 marca, jego lekarze potwierdzili, że nie potrzebuje on już dializy, bo narząd zaczął działać bez zastrzeżeń.

,,Slayman na zawsze będzie postrzegany jako symbol nadziei dla niezliczonych pacjentów po przeszczepach na całym świecie i jesteśmy głęboko wdzięczni za jego zaufanie i gotowość do rozwoju ksenotransplantacji'' - napisał w oświadczeniu MGH.

Ksennotransplantacja to przeszczep żywych komórek, tkanek lub narządów z jednego gatunku do drugiego.

MGH rzekazał też, że jest "głęboko zasmucony" nagłą śmiercią pacjenta i złożył kondolencje jego rodzinie. Krewni Slaymana powiedzieli, że jego historia była inspiracją:

"Rick powiedział, że jednym z powodów, dla których przeszedł tę procedurę, było zapewnienie nadziei tysiącom ludzi, którzy potrzebują przeszczepu, aby przetrwać. Riick osiągnął ten cel, a jego nadzieja i optymizm będą trwać wiecznie. Dla nas Rick był życzliwym człowiekiem z poczuciem humoru, oddanm swojej rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom" - dodali.

Podczas gdy Slayman otrzymał pierwszą świńską nerkę, którą przeszczepiono człowiekowi, nie był to pierwszy narząd świni, który został użyty do przeszczepu człowiekowi. Dwóch innych pacjentów otrzymało przeszczepy narządów świń, ale te operacje nie powiodły się, ponieważ biorcy zmarli kilka tygodni później. W innym przypadku układ odpornościowy pacjenta odrzucił narząd, co jest częstym ryzykiem przeszczepów.

 

Źródło: BBC

 

Źródło: Halina Molka

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną