Putin i Xi ogłaszają w Pekinie plany wzmocnienia więzi wojskowych

0
0
4
Spotkanie
Spotkanie / YouTube

Rosja i Chiny ogłosiły, że pogłębią swoje i tak już bliskie więzi wojskowe, gdy Władimir Putin spotkał się z Xi Jinpingiem w Pekinie podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od czasu inauguracji na nową kadencję prezydenta Rosji.

Jest to najnowsze z serii oświadczeń i sygnałów, że ciepłe relacje między dwoma krajami są tak silne, jak nigdy dotąd.

Czerwony dywan Xi dla Putina - człowieka, którego określił jako swojego „najlepszego przyjaciela” - pojawia się po krótkiej podróży po Europie, podczas której chiński prezydent musiał stawić czoła trudnym pytaniom o zachowanie gospodarcze i polityczne swojego kraju. We wtorek administracja Bidena ogłosiła cła na chińskie towary o wartości 18 miliardów dolarów (14 miliardów funtów), co rozgniewało Pekin.

Na konferencji prasowej tuż po spotkaniu w czwartek, a przed uroczystym koncertem z okazji 75. rocznicy oficjalnych stosunków chińsko-rosyjskich, Putin pochwalił „ciepłe i przyjacielskie” rozmowy z Xi. W rewanżu Xi powiedział, że przyjaźń między Chinami i Rosją jest „wieczna” i „stała się wzorem dla nowego typu stosunków międzynarodowych”.

Dwudniowa wizyta obfituje w symboliczne gesty, które podkreślają wzajemnie korzystną przyjaźń, która rozkwitła po inwazji Rosji na Ukrainę.

Po czwartkowym koncercie Xi i Putin mają udać się na spacer po parku w pobliżu Zakazanego Miasta, a następnie zasiąść do herbaty i kolacji z innymi członkami rosyjskiej delegacji.

W piątek udadzą się do Harbinu, miasta w północno-wschodnich Chinach, znanego niegdyś jako „Mała Moskwa” ze względu na historycznie dużą populację rosyjską i rosyjską architekturę w stylu prawosławnym. Plan podróży podkreśla bliskie relacje między dwoma przywódcami i krajami.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną