Nagroda dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii – zaproszenie do zgłaszania kandydatur

0
0
4
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://www.flickr.com/photos/124913477@N08/14086693619

Nagrodę przyznaje się co roku dziennikarzom, których prace propagują podstawowe wartości Unii Europejskiej lub ich bronią. Zwycięzcę wybiera niezależne jury składające się z przedstawicieli świata prasy oraz społeczeństwa obywatelskiego. Nagroda pieniężna wynosi 20 tysięcy euro, a ceremonia jej wręczenia odbywa się w połowie października, w rocznicę zabójstwa Daphne Caruany Galizii.

3 maja obchodzony jest w Unii Europejskiej jako w Światowy Dzień Wolności Prasy. Dzień ten był też okazją do oficjalnego ogłoszenia przez Parlament Europejski zaproszenia do zgłaszania kandydatur do nagrody dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii.

,,Co roku Parlament wręcza tę nagrodę w uznaniu dla wybitnego dziennikarstwa, które propaguje podstawowe wartości Unii Europejskiej lub ich broni. Do wartości tych należą godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka'' – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.

Natomiast przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: „Dziennikarze muszą mieć swobodę wykonywania swojej pracy. To nie podlega dyskusji. Co roku Parlament Europejski odnawia zobowiązanie do utrzymania wolności mediów i prasy w hołdzie dla nieustraszonej dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Daphne zamordowano, ale jej duch przyświeca pracy dziennikarzy, którzy – podobnie jak ona – bronią prawdy, pluralizmu i sprawiedliwości. Ta nagroda należy do nich”.

O nagrodę mogą ubiegać się zawodowi dziennikarze i zespoły dziennikarskie niezależnie od narodowości. Kandydaci mogą zgłaszać prace, w których dogłębnie przeanalizowali jakąś sprawę i które zostały opublikowane lub wyemitowane przez media z siedzibą w jednym z 27 państw Unii Europejskiej. Nagroda ma wspierać zawodowe dziennikarstwo.

Zwycięzcę nagrody wybierze niezależne jury, w którego skład wejdą przedstawiciele prasy i społeczeństwa obywatelskiego ze wszystkich unijnych państw. W jury zasiądą także przedstawiciele najważniejszych europejskich stowarzyszeń dziennikarskich. Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się co roku w okolicach 16 października, a więc dnia, w którym przypada rocznica zabójstwa Daphne Caruany Galizii.

Wyróżnienie i pieniądze - 20 tysięcy euro, które otrzymuje laureat, są wyrazem poparcia Parlamentu Europejskiego dla dziennikarstwa śledczego. Służą one także podkreśleniu znaczenia wolnej prasy.

W ostatnich latach Parlament Europejski ostrzegał przed próbami podważenia pluralizmu mediów, zarówno w krajach Unii, jak i poza ich granicami. Europosłowie wielokrotnie potępiali ataki na dziennikarzy, szczególnie ze strony polityków. Wezwali także Komisję Europejską, aby przedstawiła projekt przepisów przeciw pozwom służącym zastraszaniu dziennikarzy. Nowe przepisy w tej sprawie zatwierdzono w lutym 2024 roku, a w marcu Parlament zatwierdził akt o wolności mediów – nowe przepisy, które mają chronić unijnych dziennikarzy oraz wolność prasy.

Dziennikarze mogą przesyłać swoje prace 31 lipca 2024 roku do godziny 12.00. Mogą to zrobić przez strone https://daphnejournalismprize.eu/ . Bliższych informacji w  tej sprawie można zasiegnąć pod adresem: info@daphnejournalismprize.eu

Kim była Daphne Caruana Galizia?

Daphne była maltańską dziennikarką, blogerką i działaczką antykorupcyjną. Opisywała problem korupcji, prania pieniędzy i przestępczości zorganizowanej. Poruszała także kwestie sprzedaży obywatelstwa i powiązań członków rządu maltańskiego z aferą wokół dokumentów panamskich. Po serii prześladowań i gróźb zginęła 16 października 2017 roku w wybuchu bomby podłożonej pod jej samochodem. Sposób prowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki pozostawiał wiele do życzenia i wywołał oburzenie.

Wprawdzie premier tego kraju podał się do dymisji, ale do chwili obecnej nie znaleziono winnych śmierci kobiety. W październiku 2023 roku, pięć lat po zabójstwie dziennikarki, Parlament wyraził zaniepokojenie z powodu niedostatecznych postępów w dochodzeniu w sprawie śmierci dziennikarki. Europosłowie wyrazili ubolewanie z powodu miernych wyników postępowania sądowego (skazano tylko trzy osoby). Domagali się, aby przed sądem stanęli wszyscy zamieszani w sprawę.

 

Źródło: Parlament Europejski

Źródło: Halina Molka

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną