W powodziach w Afganistanie zginęło wiele osób
Co najmniej 50 osób zginęło w gwałtownych powodziach spowodowanych ulewnymi deszczami, które w ubiegłym tygodniu zalały środkowy Afganistan. Ponad 300 osób zginęło też w powodziach na północy tego kraju. Ulewy zabiły również tysiące sztuk bydła, zniszczyły domostwa. Ulewne deszcze nadeszły tam po tym, jak na początku roku kraj doświadczył długiego okresu suszy.
Władze prowincji Ghor, najbardziej dotkniętej powodzią, twierdzą, że ofiar może być znacznie więcej. Ostateczna liczba nie jest znana, ponieważ brak jest dostępu do dotkniętych powodzią obszarów, a także dlatego, że przed uderzeniem fali powodziowej ludzie uciekali w bezpieczne, położone wyżej miejsca.
Powodzie zabiły również tysiące sztuk bydła, zniszczyły około 2000 domów, spowodowały też wiele innych uszkodzeń, np. dróg i mostów.
W tym tygodniu nad Afganistanem przeszła kolejna fala ulewnych deszczy, głównie na północnych i centralnych obszarach kraju.
Urzędnicy twierdzą, że w stolicy prowincji, Firozkoh, około 2000 sklepów znajduje się pod wodą, a większość dróg prowadzących do prowincji została odcięta.
Departament zarządzania klęskami żywiołowymi w prowincji ogłosił "sytuację kryzysową" i zaapelował o schronienie dla ludzi oraz żywność i wodę.
Rzecznik gubernatora prowincji Abdul Wahhid Hamas powiedział, że zaginęły dziesiątki osób. Według urzędników ONZ i talibów, ponad 300 osób zginęło też w zeszłym tygodniu, po niezwykle ulewnych deszczach, które zniszczyły dziesiątki wiosek na północy Afganistanu. Sytuacja jest dramatyczna, bowiem wiele gruntów rolnych w kraju pokrytych jest gęstym błotem. A jest to kraj, w którym 80% z ponad 40 milionów ludzi żyje z rolnictwa.
Agencje ONZ ostrzegają, że liczba osób, które zginęły w ostatnich powodziach, może wzrosnąć, ponieważ działania ratunkowe zostały poważnie utrudnione przez brak dostępu do dotkniętych obszarów.
Najbardziej dotknięty ulewami na północy Baghlan, nadal pozostaje niedostępny dla ciężarówek z pomocą ONZ. Pomimo że, ocaleni wysiedleni we wcześniejszych powodziach zostali pozostawieni domu, ziemi i jakiegokolwiek źródła utrzymania.
Analitycy klimatyczni twierdzą, że Afganistan - już spustoszony wojną i wyalienowany ze świata od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku - jest jednym z najmniej przygotowanych krajów do przeciwdziałania skutkom zmian klimatu.
Departament meteorologiczny Afganistanu ostrzega przed kolejnymi deszczami i możliwymi powodziami we wszystkich prowincjach kraju.
Źródło: BBC