Parlament Europejski uchwalił przepisy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet

0
1
7
Przemoc wobec kobiet
Przemoc wobec kobiet / Pixabay

Parlament Europejski uchwalił pierwsze unijne przepisy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Mają one zapobiegać przemocy ze względu na płeć i chronić ofiary przemocy domowej. Państwa członkowskie mają trzy lata na wdrożenie tych przepisów w życie.

W ostatnich dniach kwietnia  Parlament Europejski przyjął 522 głosami za, przy 27 przeciw i 72 wstrzymujących się pierwsze w historii unijne przepisy dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Dyrektywa wzywa też kraje członkowskie, do zaostrzenia przepisów przeciwko cyberprzemocy, udzielaania lepszej pomocy ofiarom i podejmowania kroków w celu zapobiegania gwałtom.

Nowe przepisy wejdą w życie dwadzieścia dni po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, natomiast państwa członkowskie mają trzy lata na wdrożenie dyrektywy.

 

Lepsza ochrona kobiet

 

Nowe przepisy przewidują działania, które mają zapobiegać gwałtom i umożliwią społeczeństwu lepsze zrozumienie tego, co oznacza wyrażenie zgody. Zakazują  okaleczania żeńskich narządów płciowych i przymusowych małżeństw. Określają też szczegółowe wytyczne dotyczące przestępstw popełnianych w internecie. Zabronione będzie ujawnianie prywatnych informacji online bez zgody, podobnie jak wysyłanie obscenicznych treści, zarówno zdjęć, jak i wiadomości  („cyber-flashing”). Dotyczy to zarówno mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych oraz wszystkich innych platform online.

Ofiarom będzie się zapewniać specjalistyczną pomoc.

Opracowano także szerszy wykaz okoliczności obciążających w przypadku przestępstw zagrożonych surowszymi karami, takich jak przestępstwa przeciwko osobom publicznym, dziennikarzom lub obrońcom praw człowieka. Wykaz obejmuje również taką sytuację, kiedy sprawca zamierzał ukarać ofiarę ze względu na jej płeć, orientację seksualną, kolor skóry, religię, pochodzenie społeczne lub przekonania polityczne. Znalazła się tam też kategoria „honoru”.

 

Bezpieczeństwo i dobrostan ofiar najważniejsze

 

Priorytetem ma być bezpieczeństwo i dobrostan ofiar. Jednym z jego elementów jest dostępność schronisk. Należy ponadto zapewnić ofiarom dostęp do opieki zdrowotnej, w tym do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Władze państw członkowskich będą mieć więcej obowiązków w zakresie sprawozdawczości i gromadzenia dowodów. Będą musiały także edukować społeczeństwo, że seks bez zgody jest uznawany za przestępstwo.

 

Parlament wprowadził do dyrektywy przepis, zobowiązujący Komisję do składania co pięć lat sprawozdanie z wykonania dyrektywy. W razie potrzeby będzie zalecać zmianę przepisów.

 

 

 

Źródło: Parlament Europejski

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną