Bograf Jana Pawła II: Papieska Akademia Życia zdradza swojego założyciela

0
0
1
Watykan
Watykan / Pixabay

George Weigel, biograf św. Jana Pawła II, ubolewał, że Papieska Akademia Życia zdradziła dr Jérôme'a Lejeune'a, swojego założyciela, książką, która nie zgadza się z encykliką papieża Evangelium Vitae (Ewangelia życia).

Weigel postawił ten zarzut w zeszłym tygodniu w swoim wykładzie zatytułowanym „Święty Jan Paweł II i Jérôme Lejeune: Dwa życia w służbie życiu", wygłoszonym w ramach drugiej Międzynarodowej Konferencji Bioetycznej w Rzymie w dniach 17-18 maja w Wiecznym Mieście.

„Przez dziesięciolecia akademia i Instytut Jana Pawła II wykonywały twórczą, innowacyjną pracę, rozwijając katolicką teologię moralną i praktykę duszpasterską zdolną sprostać wyzwaniu XXI-wiecznych ataków na godność i świętość życia - i czyniły to w sposób, który wzywał różne przejawy kultury śmierci do nawrócenia” - zauważył autor i teolog.

„Jednak teraz”, kontynuował Weigel, „akademia opublikowała książkę o ironicznym tytule »La Gioia della Vita« (”Radość życia„), której autorami są teologowie, których można uczciwie opisać jako sprzeciwiających się autorytatywnemu nauczaniu Evangelium Vitae”.

„Książka ta nie tylko osłabia katolicką argumentację na rzecz kultury życia, która odrzuca poważne zbrodnie przeciwko życiu zidentyfikowane przez Evangelium Vitae. Czyni to w kategoriach antybiblijnej i antropologii antymetafizycznej, która byłaby całkowicie obca, wręcz odrażająca, zarówno dla Jérôme'a Lejeune'a, jak i Jana Pawła II” - wskazał.

W swojej prezentacji Weigel zarzucił ponadto, że „Papieska Akademia Życia zdradza swojego założyciela, dr. Lejeune'a, publikując i promując tak niedoinformowaną i słabo uargumentowaną książkę, tak samo odtworzony Instytut Jana Pawła II, obecnie w dużej mierze pozbawiony studentów, zdradza intencje świętego i uczonego, który go założył i który wezwał katolicką teologię moralną do odnowy, która nie poddałaby się zeitgeistowi, duchowi epoki, ale raczej przekształciła go w prawy rozum, prawdziwe współczucie i szlachetne korzystanie z wolności".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną