Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Michałowi Wosiowi
,,Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Michała Wosia do odpowiedzialności karnej'' – komunikat tej treści przekazała dziś prokurator Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego.
Podstawą skierowania wniosku, jak wynika z informacji rzeczniczki, są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego Prokuratury Krajowej, prowadzonym w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu i wydatkowaniu środków z tzw. funduszu sprawiedliwości.
Przekazał pieniądze na zakup Pegasusa
Zgromadzony materiał dowodowy, na który składaja się m.in. raport z kntroli Najwyższej Izby Kontroli, przeprowadzonej w okresie od czerwca 2020 do maja 2021 r., wyjaśnienia Tomasza M., który przez dwa lata nagrywał kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości i dostarczył prokuraturze około 50 godzin tych nagrań, a także zabezpieczona dokumentacja Ministerstwa Sprawiedliwości w pełni ,,uzasadnia podejrzenie, że Michał Woś będąc funkcjonariuszem publicznym, tj. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i osobą upoważnioną przez szefa tego resortu do wykonywania czynności dysponenta Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami, będąc zobowiązany na podstawie przepisów prawa, nie dopełnił powierzonych mu obowiązków zajmowania się sprawami majątkowymi, a w tym sprawowania nadzoru nad zarządzaniem, rozdysponowaniem i rozliczeniem środków finansowych pochodzących z ww. Funduszu Sprawiedliwości poprzez zawarcie z Szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego umowy o przekazanie Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu z tego funduszu kwoty 25 000 000 złotych na zakup środków techniki specjalnej, wiedząc iż ta służba specjalna nie spełniała warunków do uzyskania takiego wsparcia finansowego z tego źródła oraz przekroczył swoje uprawnienia polecając dyrektorowi Biura Administracyjno-Finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości dokonanie wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz Centralnego Biura Antykorupcyjnego środków pieniężnych w łącznej kwocie 25 000 000 złotych, tj. popełnienie czynu z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zb. z art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.''
Na pociągnięcie do odpowiedzialności potrzebne uchylenie immunitetu
Michał Woś w latach 2020-23 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a od 2019 roku jest też posłem na Sejm. Pociągnięcie parlamentarzysty do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu. Do uchylenia posłowi immunitetu konieczna jest bezwzględna większość głosów, a więc 231. Wcześniej sprawą zajmuje się też sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. Sprawy te reguluje art. 7b ust. 1 i 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora z późn. zm.
Źródło: Prokuratura Krajowa