Zapisy do lekarzy na nowych zasadach

0
0
4
Lekarz
Lekarz / Pixabay

Od tego miesiąca w niektórych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej będą obowiązywać internetowe zapisy. Jest to na razie program pilotażowy, który obowiązywać będzie tylko w wybranych placówkach medycznych, nie do wszystkich lekarzy i nie na wszystkie usługi medyczne.

Nowe zasady będą obowiązywać tylko w wybranych placówkach medycznych i do niektórych lekarzy specjalistów. Jest to bowiem na razie wprowadzony eksperymentalnie program  pilotażowy,  który potrwa do 31 marca 2025 roku.

 

Na czym  te nowe zasady polegają? Będzie to możliwość rejestracji online. Początkowo przez internet będzie można się umówić na wizytę u cytologa, na mammografię i do kardiologa. Dla  osób, które nie będą w stanie skorzystać z internetowej rejestracji, zostanie utworzona specjalna infolinia.

 

Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia podkreślał, że rozwój systemów e-zdrowia to  przyszłość, więc cyfryzacja procesów  rejestracji pacjentów jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia.

 

E-rejestracja do lekarzy specjalistów

 

Proces e-rejestracji wdrażany będzie stopniowo. Od czerwca obejmie zapisy do kardiologa oraz na badania przesiewowe: cytologię i mammografię.

Przez e-rejestrację pacjenci będą mogli  zapisywać się na wizytę, odwoływać wizyty, a koordynatorzy będą pilnować, by w systemie nie było niewykorzystanych "okienek". E-rejestracja ma zmniejszyć problem długich kolejek do specjalistów m.in. dzięki możliwości łatwego odwołania wizyty. Obecnie znaczna część pacjentów nie stawia się na umówione wcześniej wizyty.

 

Aby zachęcić do wzięcia udziału w pilotażwym programie wdrażajacym e-rejestrację Ministerstwo Zdrowia ma dopłacać placówkom medycznym, które się na to zdecydują. Na system zachęt dla realizatorów pilotażu do rozdysponowania jest 56 mln zł. Pojedyńcze placówki mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości od 10 tys. do 139 tysięcy zł.

 

Udział w pilotażu trwającym od czerwca 2024 do marca 2025 roku jest dla jednostek medycznych dobrowolny, natomiast po jego zakończeniu, tj. od kwietnia 2025 roku wdrożenie e-rejestracji będzie obligatoryjne dla wszystkich podmiotów medycznych.

 

Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym.

 

 

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną