Nad czym pochylą się nowi europosłowie?

0
0
5
PE
PE / Pixabay

Wychodzi na to, że posłowie i posłanki w nowym Parlamencir Europejskim, wybrani w wyborach zaplanowanych na dni 6-9 czerwca, od początku kadencji będą mieli pełne ręce roboty. Czeka na nich wiele ważnych spraw, których nie zdążyli załatwić ich poprzednicy.

Podczas swojej pięcioletniej kadencji, ustępujący Parlament Europejski uchwalił wiele różnych przepisów. Prace nad niektórymi regulacjami nie zostały jednak zakończone i powinny być kontynuowane po wyborach europejskich, które odbędą się 6-9 czerwca.

Okazuje się, że takich nie zakończonych przez Parlament Europejski spraw, których dokończenie spadnie na barki nowo wybranych europosłów jest całkiem sporo.

 

Zwiekszenie produkcji obronnej

 

Wśród ustaw, których procedowanie będzie kontynuował nowy Parlament Europejski będą przepisy zwiększające produkcję obronną. Zadanie to jest odpowiedzią na wyzwania geopolityczne, m.in. agresję Rosji na Ukrainę.

W marcu 2024 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie dla zapewnienia terminowej dostępności i dostaw produktów obronnych. Program na rzecz europejskiego przemysłu obronnego (EDIP) powinien wykorzystać na to 1,5 mld euro z budżetu UE w latach 2025-2027. Nowy Parlament Europejski będzie pracował nad tym projektem.

 

Transformacja cyfrowa

Szkody spowodowane przez sztuczną inteligencję

 

Sztuczna inteligencja (AI) na dobre wkroczyła w nasze życie i raczej nie ma od niej odwrotu. Jest coraz częściej wykorzystywana w wielu sektorach i urządzeniach, takich jak narzędzia do diagnozowania chorób lub pojazdy autonomiczne. Nikt jednak nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez sztuczną inteligencję. Unijna dyrektywa w tej sprawie ma uregulować właśnie tę przestrzeń, zapewniając osobom poszkodowanym przez systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję taki sam poziom ochrony, jak osobom poszkodowanym przez inne technologie.

 

Kolejny Parlament Europejski będzie pracował też nad ustanowieniem unijnych standardów dla dobrostanu kotów i psów.

 

Przepisy chroniące dobrostan kotów i psów w krajach UE nie są ujednolicone. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała w grudniu 2023 r. nowe przepisy ustanawiające unijne normy dotyczące hodowli i obchodzenia się z tymi zwierzętami. Regulacje te obejmą hodowców, sklepy zoologiczne i schroniska. Ustawa ma wprowadzić obowiązkową identyfikację i rejestrację zwierząt, co ma ograniczyć nielegalny handel psami i kotami.

 

Walka z uzależnieniem cyfrowym

 

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych odbija się na zdrowiu użytkowników, zwłaszcza nieletnich, którzy łatwo się od nich uzależniają. Parlament wezwał więc Komisję Europejską w grudniu 2023 r. do zaproponowania nowych przepisów UE do walki z uzależnieniem od technologii cyfrowych. Nowe przepisy powinny zakazać platformom wykorzystywania uzależniających technik, takich jak np. niekończąca się możliwość przewijania tzw. rolek. Komisja Europejska rozważa jednak czy wprowadzenie tych przepisów jest rzeczywiście potrzebne.

 

Odbudowa gospodarcza i społeczna

Ochrona inwestorów indywidualnych

 

Nowy Parlament będzie kontynuował prace nad pakietem przepisów chroniących inwestorów detalicznych, aby ułatwić im inwestowanie i zapewnić im bardziej jasne informacje potrzebne do podejmowania decyzji inwestycyjnych. W kwietniu 2024 r. Parlament podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Radą w sprawie pakietu.

 

Prawo do rozłączenia się

 

Niektórzy pracodawcy wymagają od swoich pracowników dostępności po godzinach pracy, np. bycia dostępnym telefonicznie czy wykonywania różnych służbowych czynności po godzinach pracy.

W 2021 r. Parlament wezwał Komisję Europejską do przedstawienia projektu prawa do pracowników, które ma chronić prawo pracowników po godzinach. W kwietniu 2024 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w tej sprawie z partnerami społecznymi.

 

Mniej zmarnowanej żywności.

 

W następnej kadencji Parlament Europejski będzie kontynuował prace nad regulacjami, które mają poskutkować zmniejszeniem ilości odpadów w sektorze tekstylnym i spożywczym.

W marcu 2024 r. Parlament przyjął swoje propozycje na temat wzmocnienia przepisów UE do walki z odpadami tekstylnymi i marnowaniem żywności. Parlamentarzyści chcą wyższych celów dla ograniczenia marnotrawstwa żywności do końca 2030 r. niż te zaproponowane przez Komisję Europejską. Zgodnie z projektem nowego prawa, producenci mieliby pokrywać koszty zbierania, sortowania i recyklingu odpadów tekstylnych; Parlament chce, aby przepisy obejmowały więcej rodzajów produktów. Negocjacje w sprawie przepisów z krajami UE w Radzie będą prowadzone przez nowy Parlament.

 

Cele klimatyczne na 2040 r.

 

Walka ze zmianą klimatu jest jednym z priorytetów UE. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.. W ramach tych działań PE przewiduje redukcję emisji do 2030 r. Natomiast nowi europarlamentarzyści będą musieli uchwalić cele klimatyczne na 2040 rok.

 

Azyl i migracja

Zapobieganie przemytowi migrantów

 

Celem UE jest tez właściwa polityka migracyjna, w rzeczywistości sprowadzająca się też do walki z przemytem migrantów i handlem ludźmi. Parlament będzie pracował nad wypracowaniem zasad lepszej współpracy policyjnej w zakresie zapobiegania, wykrywania i ścigania tych przestępstw oraz wzmocnieniem roli Europolu. Pakiet ustaw, zaproponowany przez Komisję Europejską w listopadzie 2023 r., obejmuje również walką z grupami przestępczymi zajmującymi się przemytem ludzi.

 

Demokracja i praworządność

Walka ze wszechobecną korupcją

 

Wyniki sondażu z 2023 r. porażają, aż 70% obywateli UE uważa, że w ich kraju korupcja jest powszechnym zjawiskiem. W następnej kadencji, Parlament Europejski będzie kontynuował prace nad wzmocnieniem ogólnounijnych przepisów przeciwko skorumpowanym decydentom na wszystkich szczeblach w UE. Tak, aby decydenci UE na najwyższych szczeblach, w tym również parlamentarzyści, komisarze i przewodniczący Rady Europejskiej, podlegali większym rygorom i surowszym karom za korupcję.

 

 

 

Źródło: Parlament Europejski

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną