Duńska premier Frederiksen odwołuje wydarzenia wyborcze po ataku

0
0
0
Mette Frederiksen
Mette Frederiksen / Autorstwa FinnishGovernment - Pääministeri Marin Kööpenhaminassa 4.5.2022, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118357175

Premier Danii Mette Frederiksen odwołała zaplanowane wydarzenia wyborcze po tym, jak została zaatakowana w Kopenhadze w piątek wieczorem, a do otwarcia lokali wyborczych w Danii pozostało zaledwie kilka godzin.

Biuro premiera stwierdziło, że atak „spowodował niewielki uraz kręgosłupa szyjnego”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w sobotę i podanym przez lokalne media. Ogólnie rzecz biorąc, duńska przywódczyni jest „w dobrym stanie, ale wstrząśnięta incydentem”, zgodnie z oświadczeniem.

Jej biuro poinformowało, że planowany udział Frederiksena w sobotnich wydarzeniach w Herlev, Rødovre, Roskilde, Holbæk i Slagelse został odwołany, zgodnie z doniesieniami mediów.

39-letni mężczyzna został aresztowany w związku z napaścią i stanął przed sędzią podczas sobotniego przesłuchania w Sądzie Miejskim w Kopenhadze. Podejrzany został opisany jako wysoki, ciemnowłosy i ubrany w koszulkę i bluzę z kapturem, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów z sali sądowej.

Sędzia orzekł, że nazwisko oskarżonego nie może zostać podane do wiadomości publicznej w celu ochrony jego bezpieczeństwa osobistego. Oskarżony pozostanie w areszcie co najmniej do 20 czerwca.

Kopenhaska policja oświadczyła w dniu X, że atak nie wydaje się być motywowany politycznie.

Szczegóły ataku w piątek wieczorem są nadal niejasne, a naoczni świadkowie powiedzieli lokalnym mediom, że napastnik mocno popchnął Frederiksena.

Atak miał miejsce na krótko przed niedzielnym głosowaniem Duńczyków w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w czasie podwyższonego napięcia po serii ataków na polityków w całej Europie. Partia Socjaldemokratów Frederiksena prowadzi w najnowszych sondażach przed niedzielnymi wyborami.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną