Szkoła ukończona, świadectwo 50 lat później

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Pięćdziesiąt lat temu ostrzeżenie o tornado doprowadziło do nagłego odwołania ceremonii zakończenia roku w szkole średniej w Moore w stanie Oklahoma. Absowenci szkoły dopiero teraz otrzymali dyplomy.

Minionej soboty kilkuset absolwentów szkoły średniej w Moore w stanie Oklahoma, którzy w 1974 roku ukończyli tę szkołę, założyło niebieskie czapki i suknie, by świętować ukończenie swojej szkoły i odebrać dyplomy.

23 maja 1974 roku, około 500 licealistów właśnie zajęło miejsca na stadionie piłkarskim. Niebo było zachmurzone, a administrator szkoły ogłosił przez mikrofon, że zbliża się tornado i doradził, aby zgromadzeni pilnie szukali schronienia.

Za chwilę zerwała się burza i gwałtowna ulewa. Niektórzy z uczniów ukryli się pod trybunami, inni odjechali ze szkoły, aby znaleźć bezpieczeństwo w domu. Wycieczka szkolna zaplanowana na następny dzień oznaczała, że wydarzenie nie mogło zostać przeniesione, a absolwenci zostali poproszeni o indywidualne odebranie dyplomów przed końcem roku szkolnego.

Teraz szkoła postanowiła jednak wrócić do sprawy i powtórzyć przerwaną przez aurę 50 lat temu szkolną uroczystość. Minionej soboty około 200 absolwentów formalnie otrzymało dyplomy. Ponieważ nie wszyscy absolwenci dożyli tej uroczystej chwili, do szkoły zaproszono członków ich rodzin.

Wśród obecnych był były przewodniczący klasy Bob Baker. Mężczyzna wygłosił zmodyfikowaną wersję przemówienia, które zaplanował na pół wieku temu.

Wydarzenie odbyło się po tym, jak w szkole odbyła się inna, też spóźniona ceremonia. Swoje dyplomy odbierali na niej uczniowie, którzy ukończyli szkołę na początku pandemii Covid-19, ale ze względu na szalejącą groźną chorobę też wtedy nie odebrali swoich świadectw.

Tornado nie nawiedziło Moore 23 maja 1974 roku, gdy odbywała się uroczystość zakończenia roku, ale starsi mieszkańcy miasta dokładnie pamiętają inne śmiertelne burze. W 1999 roku tornado z wiatrem ponad 300 mil na godzinę uderzyło w Moore'a, zabijając 36 osób. Kolejne tornado nawiedziło tę okolicę w 2013 roku, podczas jego trwania zaginęło 91 osób.

 

Źródło: BBC

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną