Rada Bezpieczeństwa ONZ popiera amerykański plan zawieszenia broni

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała za poparciem zaproponowanego przez USA planu zawieszenia broni między Izraelem a Gazą.

Określa warunki „pełnego i całkowitego zawieszenia broni”, uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, zwrotu szczątków martwych zakładników i wymiany więźniów palestyńskich.

Za przyjęciem rezolucji głosowało czternastu z 15 członków Rady Bezpieczeństwa, w tym USA. Rosja wstrzymała się od głosu.

W rezolucji stwierdza się, że Izrael zaakceptował propozycję zawieszenia broni i wzywa Hamas, aby również się na to zgodził.

Plan składa się z trzech etapów, które kończą się poważnym planem odbudowy Gazy, która została w dużej mierze zniszczona podczas konfliktu. Pierwsza faza planu dotyczy wymiany zakładników na jeńców oraz krótkotrwałego zawieszenia broni.

Jak wynika z tekstu projektu rezolucji USA, druga faza obejmuje „trwałe zakończenie działań wojennych” oraz pełne wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

Trzecia faza skupia się na długoterminowych perspektywach enklawy i rozpoczyna wieloletni plan odbudowy Gazy.

Poniedziałkowa uchwała zostaje ogłoszona kilka tygodni po tym, jak prezydent Joe Biden oznajmił, że Izraelczycy zgodzili się na trójfazowy plan, który doprowadzi do trwałego zawieszenia broni w Gazie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu publicznie zganił część rezolucji i wielokrotnie powtarzał, że planuje kontynuować operacje wojskowe do czasu zniszczenia Hamasu.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną