Najwyższy urzędnik ds. odbudowy Ukrainy rezygnuje

0
0
7
Kijów
Kijów / Pixabay

Rezygnacja Mustafy Nayyema następuje na dzień przed kluczową konferencją w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie.

Mustafa Nayyem, szef ukraińskiej agencji ds. odbudowy i rozwoju infrastruktury, złożył w poniedziałek nagłą rezygnację, twierdząc, że ukraiński rząd podważa pracę jego agencji nad fortyfikacjami i infrastrukturą logistyczną.

Jego rezygnacja nastąpiła na dzień przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji w Berlinie poświęconej międzynarodowemu wsparciu dla odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją.

Nayyem ogłosił swoją rezygnację w poście na Facebooku, powołując się na „przeszkody systemowe, które uniemożliwiają mu skuteczne wykonywanie swoich uprawnień”. Jego agencja musiała „stawić czoła ciągłej konfrontacji, oporowi i sztucznym przeszkodom”, powiedział.

Ostatecznym ciosem dla Nayyema okazało się odwołanie przez premiera Ukrainy Denysa Shmyhala jego planowanego udziału w konferencji w Berlinie w dniach 11-12 czerwca. Na spotkaniu w Berlinie przedstawiciele Kijowa będą próbowali przekonać międzynarodowych kolegów i prywatnych inwestorów do sfinansowania długoterminowej odbudowy Ukrainy i ochrony infrastruktury energetycznej kraju, która stanęła w obliczu rosyjskich ataków.

Rezygnacja Nayyema nastąpiła miesiąc po tym, jak minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow został zdymisjonowany w wyniku przetasowań w rządzie. Kubrakow nie został jeszcze zastąpiony.

Olena Halushka, współzałożycielka think tanku International Center for Ukrainian Victory, powiedziała POLITICO, że nieobecność obu urzędników ds. infrastruktury na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie może rodzić pytania o zdolność Kijowa do przezwyciężenia biurokratycznych wyzwań związanych z wysiłkami na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej i odbudowy kraju.

„Partnerzy zapewnili i nadal zapewniają nam pomoc wartą miliardy dolarów, słusznie oczekują od ukraińskich władz przejrzystości, odpowiedzialności i przewidywalności” - powiedziała Halushka.

Kijów chce udowodnić, że nadal jest przejrzysty i wiarygodny, pomimo oczywistych problemów z zarządzaniem w dwóch głównych organach rządowych odpowiedzialnych za odbudowę. Minister finansów Serhij Marczenko podkreślił w poniedziałek, że odbudowa Ukrainy nie zależy od osobistości, ale od instytucji, a problemy kadrowe nie podważą zdolności Kijowa do przyciągania inwestycji.

W Berlinie Ukraina będzie reprezentowana przez ministrów spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, polityki społecznej, energetyki i przemysłu strategicznego, a także lokalnych burmistrzów i gubernatorów. Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również weźmie udział w spotkaniu, choć biuro prezydenta nie ogłosiło tego oficjalnie ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną