Francja: Prawicowa partia Marine Le Pen osiąga historyczne zwycięstwo w wyborach do UE

1
0
7
Marine Le Pen
Marine Le Pen / Autorstwa VOX España - https://flickr.com/photos/voxespana/51849414761/in/photostream/, PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116946736

Według sondaży exit polls w niedzielę partia RN Marine Le Pen uzyskała 31,5% poparcia we Francji, stając się pierwszą francuską partią, która otrzymała ponad 30% głosów w wyborach europejskich od 1984 roku.

Prawicowa partia National Rally (RN) uzyskała 31,5% głosów w niedzielnych wyborach europejskich, pozostawiając w tyle Renaissance prezydenta Emmanuela Macrona, według pierwszych sondaży exit polls.

Partia Renesans Macrona, kierowana przez Valerie Hayer, otrzymała 15,2% głosów - nawet nie połowę poparcia dla National Rally - co oznacza spadek w porównaniu z 22%, które otrzymała w wyborach w 2019 roku. Z drugiej strony, Wiec Narodowy odnotował ośmiopunktowy wzrost poparcia z 23%, które otrzymał pięć lat temu.

„Nie mogę udawać, że nic się nie stało” - powiedział podczas telewizyjnego przemówienia.

Macron ostrzegł również, że „wzrost nacjonalistów i demagogów stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego narodu, ale także dla naszej Europy i miejsca Francji w Europie i na świecie”.

Lider partii Rajd Narodowy, 28-letni Jordan Bardella, powitał wyniki „z bardzo wysoką odpowiedzialnością ducha”, „pokorą” i „powagą”.

Podczas zwycięskiego przemówienia w Paryżu powiedział, że wynik był „jasnym przesłaniem skierowanym do Emmanuela Macrona i europejskich przywódców i oznacza determinację naszego kraju, aby Unia Europejska zmieniła kierunek”.

Przewodnicząca RN, Marine Le Pen, powiedziała, że Francuzi przekazali Macronowi „bardzo jasną wiadomość”. „Nie chcą już technokratycznej, naziemnej konstrukcji europejskiej i coraz bardziej brutalnej, która zaprzecza swojej historii, lekceważy swoje podstawowe prerogatywy i która prowadzi do utraty wpływów, tożsamości i wolności”.

Źródło: tvmeuronews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną