Biden z papieżem Franciszkiem omawiali zmiany klimatyczne

0
2
5
Spotkanie
Spotkanie / Vatican media

Prezydent Joe Biden spotkał się prywatnie z papieżem Franciszkiem wczesnym wieczorem w piątek w Apulii we Włoszech na szczycie Grupy Siedmiu (G7), aby omówić politykę zagraniczną i zmiany klimatyczne.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który przemawiał na szczycie G7, który jest corocznym spotkaniem przywódców rządów Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii i Włoch. Unia Europejska również bierze w nim udział, ale nie jest oficjalnym członkiem.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu Biały Dom stwierdził, że obaj przywódcy "podkreślili pilną potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni i porozumienia w sprawie zakładników" w Strefie Gazy oraz potrzebę "zajęcia się krytycznym kryzysem humanitarnym".

W oświadczeniu dodano, że "Biden podziękował papieżowi Franciszkowi za pracę Watykanu nad humanitarnymi skutkami rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie, w tym za jego wysiłki na rzecz powrotu porwanych ukraińskich dzieci do ich rodzin".

"Prezydent Biden potwierdził również swoje głębokie uznanie dla niestrudzonego orędownictwa papieża na rzecz ubogich i cierpiących z powodu prześladowań, skutków zmian klimatycznych i konfliktów na całym świecie", czytamy w oświadczeniu.

Rano, przed spotkaniem, wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział podczas telekonferencji prasowej, że Biden planował omówić z papieżem kwestie na Bliskim Wschodzie i Ukrainie. Jeśli chodzi o Ukrainę, urzędnik powiedział, że "Stolica Apostolska była aktywnie zaangażowana" w tę kwestię.

"W szczególności kardynał [Matteo] Zuppi był wysłannikiem pracującym nad powrotem ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo deportowane przez granicę, oddzielone od swoich rodzin" - dodał urzędnik. "Oczywiście jest to jedna z ogromnych tragedii tej wojny. Stolica Apostolska jest również zaangażowana w promowanie porozumienia pokojowego".

Urzędnik powiedział, że Biden omówi również zmiany klimatyczne, "które są kwestią bliską i bliską obu przywódcom".

"Oczywiście prezydencki plan adaptacji i odporności, który został uruchomiony w listopadzie 2021 r., Jest ważnym wysiłkiem na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, podobnie jak wielostronny fundusz strat i szkód, do którego Stany Zjednoczone przekazały 17,5 miliona dolarów, co jest ważnym wysiłkiem na rzecz złagodzenia niektórych skutków zmian klimatycznych" - powiedział urzędnik.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną