Tajlandia jako pierwszy kraj Azji Południowo-Wschodniej zalegalizuje "małżeństwa" osób tej samej płci

0
0
7
Tajlandia
Tajlandia / Pixabay

Tajlandia stanie się pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizuje "małżeństwa" osób tej samej płci po tym, jak Senat królestwa zatwierdził we wtorek ustawę o równości małżeńskiej, a jej zwolennicy nazwali ją "monumentalnym krokiem naprzód w zakresie praw osób LGBTQ+".

Senat zagłosował przytłaczającą większością głosów za przyjęciem ustawy po ostatnim czytaniu, przy 130 senatorach głosujących za. Tylko czterech członków sprzeciwiło się ustawie.

Ustawa nadal wymaga zatwierdzenia przez króla, ale proces ten jest uważany za formalność. Ustawa wejdzie w życie 120 dni po jej opublikowaniu w królewskim dzienniku urzędowym.

Wynik głosowania oznacza, że Tajlandia stanie się trzecim miejscem w Azji, które zezwoli na "małżeństwa" homoseksualne po Tajwanie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci w 2019 roku i Nepalu w 2023 roku.

"Ustawa stanowi ogromny krok naprzód w zakresie praw osób LGBTQ+ w Tajlandii" - powiedział CNN Panyaphon Phiphatkhunarnon, założyciel Love Foundation - organizacji pozarządowej prowadzącej kampanię na rzecz równości osób LGBTQ+ w Tajlandii.

"Potencjalny wpływ tej ustawy jest ogromny. Nie tylko zmieniłaby ona życie niezliczonych par, ale także przyczyniłaby się do bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa dla wszystkich".

Ustawa przyznaje parom LGBTQ+ takie same prawa i uznanie jak parom heteroseksualnym, w tym prawa związane z dziedziczeniem, adopcją i podejmowaniem decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

 

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną