Zachodnie media: Polska wschodnia linia Maginota budzi obawy o przyrodę

0
1
8
Białowieża
Białowieża / Pixabay

POLITICO donosi, że umocnienia Tuska na granicy mogą naruszyć przyrodę.

Rząd premiera Donalda Tuska chce teraz wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu do ochrony Polski na wypadek wojny w ramach nowo ogłoszonego programu Tarczy Wschodniej.

Niepokoi to jednak naukowców, którzy starają się zachować unikalne ekosystemy puszczy.

Adam Bohdan, biolog, od tygodni przemierza Puszczę Białowieską, sprawdzając około 60 pułapek, które zastawił w ramach projektu mapowania miejsc występowania rzadkich gatunków chrząszczy w gęstych zaroślach.

"Oto dobre znalezisko" - powiedział Bohdan, gdy z jednej z pułapek wyłowił brązowawego owada z delikatnie prążkowanymi, stwardniałymi przednimi skrzydłami. To rhysodes sulcatus, rzadki i zagrożony gatunek.

Aby się rozwijać, pluskwiak ten potrzebuje dużo spróchniałego drewna w wilgotnym środowisku. Puszcza Białowieska właśnie taka jest. Poruszanie się po niej jest żmudne i powolne, a Bohdan mówi, że często kończy badania pułapek późno w nocy.

To pozwala mu docenić nieprzenikalność tego obszaru.

"Jesteśmy tu bez większego sprzętu i jest ciężko. Wyobraź sobie, że robimy to w sprzęcie bojowym" - powiedział Bohdan.

Jest to cecha, która zwraca uwagę polityków i generałów chcących chronić Polskę - i UE - przed zagrożeniami ze wschodu.

Biolodzy wykorzystują ten plan, aby zapewnić, że część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na ochronę przyrody, a cele wojskowe i bezpieczeństwa nie zaszkodzą różnorodności biologicznej lasu.

Nie ma lepszego sposobu na osiągnięcie tego celu niż "opracowanie planu odpowiedniego zarządzania środowiskiem w strefie przygranicznej" - stwierdzili w oświadczeniu biolodzy z Polskiej Akademii Nauk (PAN), najważniejszej instytucji naukowej w kraju.

Oprócz budowy infrastruktury wojskowej, rząd powinien również inwestować w "podnoszenie poziomu wód gruntowych, poszerzanie terenów zalewowych rzek, przywracanie naturalnych terenów podmokłych lub ponowne zalesianie i renaturyzację przekształconych środowisk leśnych", powiedzieli, dodając: "Rozwiązania te mogą stanowić istotną barierę przed agresją militarną".

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną