Netanjahu broni decyzji o upublicznieniu skargi dot. dostaw broni z USA

0
0
1
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Premier Izraela Benjamin Netanjahu bronił swojej decyzji o upublicznieniu opóźnień w dostawach broni ze Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że miesiące prywatnych rozmów nie przyniosły żadnych rezultatów.

Na początku niedzielnego posiedzenia gabinetu Netanjahu powiedział, że „po miesiącach braku zmian w tej sytuacji zdecydowałem się dać temu publiczny wyraz. Zrobiłem to w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedząc, że ten krok jest niezbędny do wydobycia korka.

Netanjahu stwierdził we wtorek, że administracja Bidena „wstrzymywała broń” w nagraniu wideo przesłanym do X, twierdząc, że sekretarz stanu Antony Blinken „zapewnił mnie, że administracja pracuje dzień i noc, aby usunąć te wąskie gardła”.

W odpowiedzi wysłannik USA Amos Hochstein powiedział Netanjahu, że jego komentarze były „bezproduktywne” i „co ważniejsze, całkowicie nieprawdziwe”.

Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy Netanjahu publicznie ostro krytykuje administrację Bidena w trakcie wojny między Izraelem a Hamasem, spór pojawia się, gdy stawka wokół wojny w Gazie i potencjalnego dalszego konfliktu między Izraelem a Hezbollahem pozostają wysokie.

Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Izraela i największym dostawcą broni, lecz wyraziły rosnące zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar cywilnych w Gazie.

Przemawiając podczas niedzielnego spotkania Netanjahu powiedział: „Około cztery miesiące temu nastąpił dramatyczny spadek dostaw broni przybywającej z USA do Izraela. Tygodniami prosiliśmy naszych amerykańskich przyjaciół o przyspieszenie dostaw. Robiliśmy to nie raz.”

„Zrobiliśmy to na najwyższym poziomie i to na wszystkich poziomach, i co chcę podkreślić – robiliśmy to w pokojach prywatnych. Otrzymaliśmy najróżniejsze wyjaśnienia, ale jednej rzeczy nie zrozumieliśmy: podstawowa sytuacja się nie zmieniła.

Netanjahu powiedział dalej, że „w świetle tego, co usłyszałem ostatniego dnia, mam nadzieję i wierzę, że ta kwestia zostanie rozwiązana w najbliższej przyszłości”.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną