Netanjahu: "Intensywna faza wojny z Hamasem wkrótce się zakończy"

0
0
1
Binjamin Netanjahu
Binjamin Netanjahu / Autorstwa Avi Ohayon / Government Press Office of Israel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128577654

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że "intensywna faza wojny z Hamasem (w Strefie Gazy) wkrótce się zakończy", a uwaga wojska może przenieść się na północną granicę Izraela z Libanem, gdzie w ostatnich tygodniach nasiliły się walki ze wspieraną przez Iran grupą Hezbollah.

Netanjahu obiecał jednak, że Izrael będzie kontynuował działania w Strefie Gazy, dopóki bojownicy Hamasu nie zostaną wyeliminowani.

"Nie oznacza to, że wojna się skończy, ale wojna na obecnym etapie zakończy się w Rafah. To prawda. Będziemy kontynuować koszenie trawy później" - powiedział Netanjahu telewizji Channel 14 w swoim pierwszym wywiadzie w cztery oczy dla lokalnych izraelskich mediów od 7 października.

Ponad milion Palestyńczyków schroniło się w Rafah, zanim Izrael rozpoczął operację powietrzną i naziemną w południowym mieście Strefy Gazy, sprzeciwiając się wezwaniom społeczności międzynarodowej do niepodejmowania działań. Od tego czasu około 800 000 osób zostało wysiedlonych z Rafah, gdzie warunki zostały określone przez agencję ONZ ds. żywności jako "apokaliptyczne".

Przejście graniczne miasta z Egiptem - kluczowy punkt wjazdu dla pomocy humanitarnej - pozostaje zamknięte od czasu zajęcia go przez izraelskie wojsko na początku ubiegłego miesiąca.

Międzynarodowa presja na działania Izraela w Strefie Gazy wzrosła od czasu rozpoczęcia operacji w Rafah. W zeszłym miesiącu sąd najwyższy ONZ nakazał Izraelowi natychmiastowe wstrzymanie kontrowersyjnej operacji wojskowej, nazywając sytuację humanitarną "katastrofalną".

W swoim wywiadzie Netanjahu powiedział, że jest gotów zawrzeć "częściowy układ" z Hamasem, aby zwrócić niektórych zakładników nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy, ale powtórzył swoje stanowisko, że wojna będzie nadal trwała po zawieszeniu broni, "aby osiągnąć cel wyeliminowania" Hamasu.

"Nie jestem gotów z tego zrezygnować" - powiedział Netanjahu.

Premier stanął w obliczu ogólnokrajowych protestów w Izraelu wzywających do zawieszenia broni w Strefie Gazy i zwrotu wszystkich zakładników. W sobotę rodziny zakładników wzięły udział w trwających protestach antyrządowych, w tym w Tel Awiwie, Jerozolimie, Herzliya, Cezarei, Raanana, Be'er Sheva, Kiryat Gat i mieście Pardes Hanna-Karkur. Wielu protestujących domagało się od rządu zaakceptowania porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną