Gwałtowny wzrost incydentów antysemickich w Niemczech

0
1
12
Berlin
Berlin / Pixabay

Według grupy monitorującej, większość zarejestrowanych incydentów antysemickich w Niemczech w ubiegłym roku miała miejsce po ataku na Izrael z 7 października.

Według organizacji monitorującej, Niemcy doświadczyły gwałtownego wzrostu liczby zarejestrowanych incydentów antysemickich w ubiegłym roku, szczególnie po ataku Hamasu na Izrael 7 października i późniejszej wojnie w Strefie Gazy.

Liczba odnotowanych incydentów antysemickich wzrosła o ponad 80 procent w 2023 r., wynika z rocznego raportu organizacji RIAS, która monitoruje incydenty antysemickie w Niemczech od 2017 roku. W sumie odnotowano 4 782 incydenty antysemickie, co stanowi nowy rekord od czasu, gdy RIAS zaczęła je śledzić. Ponad połowa tych incydentów miała miejsce w ostatnich miesiącach roku, po ataku na Izrael z 7 października.

"Życie żydowskie w Niemczech jest bardziej zagrożone niż kiedykolwiek od czasu powstania Republiki Federalnej Niemiec" - powiedział Felix Klein, komisarz federalny, którego zadaniem jest walka z antysemityzmem w Niemczech.

Zarejestrowane incydenty obejmowały siedem przypadków tego, co RIAS określił jako "ekstremalną przemoc", zdefiniowaną jako ataki zagrażające życiu, w tym atak na berlińską synagogę z koktajlami Mołotowa w październiku, który zszokował i zaniepokoił znaczną część społeczności żydowskiej w mieście. RIAS odnotowała również 121 ataków, 329 przypadków uszkodzenia mienia i 183 groźby.

"Od 7 października antysemityzm stał się widoczny w Niemczech we wszystkich sferach społecznych w bezprecedensowy sposób" - napisała RIAS w swoim raporcie. "Doświadczenia, które Żydzi mieszkający tutaj mieli od wielu lat, ogromnie się nasiliły i stały się wszechobecnym i codziennie zauważalnym ciężarem".

Według RIAS ponad 70 procent incydentów antysemickich odnotowanych po 7 października było "związanych z Izraelem". "W wielu przypadkach wcześniej istniejące stereotypy, które służą zaprzeczaniu, relatywizowaniu lub usprawiedliwianiu przemocy wobec Żydów, zostały przeniesione na wydarzenia z 7 października" - napisali autorzy raportu.

RIAS stosuje "roboczą definicję antysemityzmu" opracowaną przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA). Definicja ta obejmuje "porównywanie współczesnej polityki Izraela do polityki nazistów" oraz "zbiorową odpowiedzialność Żydów za działania państwa Izrael".

Definicja ta obejmuje również "stosowanie podwójnych standardów" wobec Izraela "poprzez wymaganie od niego zachowania, którego nie oczekuje się ani nie wymaga od żadnego innego demokratycznego narodu".

 

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną