Opłaty dodatkowe i prowizje przy pożyczce gotówkowej

0
0
1
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

W dzisiejszych czasach pożyczki gotówkowe stały się popularnym narzędziem finansowym, które pozwala szybko uzyskać dodatkowe środki na różnorodne potrzeby – od codziennych wydatków po nagłe sytuacje. Jednak przed zaciągnięciem takiej pożyczki istotne jest, aby dokładnie przeczytać umowę i zrozumieć wszystkie związane z nią koszty. Czy pożyczka gotówkowa się opłaca? Jakie ukryte opłaty mogą się pojawić i co powinniśmy wiedzieć, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Umowa pożyczki gotówkowej – o co chodzi?

Pożyczka gotówkowa to sposób pozyskania środków finansowych, w którym pożyczkodawca przekazuje pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do jej zwrotu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Takie pożyczki zazwyczaj mają krótki okres spłaty, są udzielane na krótki czas i nie wymagają zabezpieczenia, jak np. hipoteka. Mogą być oferowane przez banki, instytucje finansowe, firmy pożyczkowe, a nawet osoby prywatne. Pożyczki gotówkowe często służą do pokrycia nagłych potrzeb finansowych, takich jak naprawa samochodu, nieprzewidziane wydatki na leczenie czy spłata innych zobowiązań, choć cel ich wykorzystania nie jest istotny przy ich uzyskaniu. Pożyczkobiorca określa potrzebną kwotę i termin spłaty, po czym podpisuje umowę zawierającą warunki pożyczki, w tym wysokość odsetek i ewentualne dodatkowe opłaty.

Prowizja za udzielenie pożyczki, czyli za co trzeba zapłacić

Instytucje finansowe, takie jak banki i firmy pożyczkowe, mają swoje zasady dotyczące oferowanych pożyczek gotówkowych. Kluczowym kosztem związanym z pożyczkami jest oprocentowanie – im niższe, tym atrakcyjniejsza wydaje się pożyczka. Przed jej zaciągnięciem warto sprawdzić RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), która pozwala dokładnie obliczyć całkowity koszt zwrotu pożyczki. O co chodzi z oprocentowaniem? Określa ono sumę, jaką trzeba będzie doliczyć do kwoty faktycznie zaciągniętej. Jednak trzeba liczyć się z tym, że oprocentowanie to nie jedyny koszt pożyczki. Często trzeba również uiścić prowizję lub opłatę przygotowawczą. W niektórych sytuacjach konieczne może być także wykupienie ubezpieczenia. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się także w przypadku wezwań do zapłaty rat, gdy są one spłacane nieterminowo. W sytuacjach ekstremalnych, gdy pożyczka nie jest spłacana, klient może ponieść także koszty związane z pracą windykatora mającą na celu odzyskanie należności. Jaka jest prowizja za udzielenie pożyczki? To zależy od instytucji, która jej udziela, ale zwykle jest to od kilku do kilkunastu procent od zaciąganej kwoty. A czy istnieje pożyczka bez prowizji? Tak, można natrafić na takie propozycje – mogą dotyczyć one np. pożyczek od określonej sumy. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, która oferta pożyczki gotówkowej będzie najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza.

Pożyczka gotówkowa a kredyt – porównanie kosztów

Oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku kredytów. Często towarzyszą im wyższe stopy procentowe, które mają zrekompensować większe ryzyko, jakie ponosi pożyczkodawca. Banki proponujące kredyty gotówkowe zwykle mają niższe oprocentowanie, dzięki czemu koszty kredytu są korzystniejsze dla klienta. Wynika to z większej kontroli i niższego ryzyka, jakie ponoszą banki. RRSO dla pożyczek gotówkowych również jest zwykle wyższe. Może zawierać ono różne dodatkowe opłaty, co sprawia, że całkowity koszt pożyczki wzrasta. RRSO kredytów gotówkowych jest zazwyczaj niższe, co wynika z niższego oprocentowania oraz często mniejszych dodatkowych opłat. Pożyczkodawcy często naliczają prowizje od udzielenia pożyczki i opłaty przygotowawcze. Mogą to być jednorazowe opłaty lub dodatkowe koszty związane z obsługą pożyczki. W wielu przypadkach pożyczkodawcy nie wymagają ubezpieczenia, choć czasami może być ono opcjonalne. Jeśli jest wymagane, stanowi dodatkowy koszt dla pożyczkobiorcy – tak samo jest w przypadku banków, które zwykle wymagają wykupienia ubezpieczenia kredytu, które zabezpiecza spłatę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji takich jak utrata pracy.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://www.aasapolska.pl/blog/jak-oszczedzac-8/pozyczka-ukryte-koszty

https://bancovo.pl/baza-wiedzy/pozyczki/abc-pozyczki-gotowkowej-co-trzeba-wiedziec/

https://smartpozyczka.pl/blog/jaka-jest-roznica-miedzy-kredytem-a-pozyczka/#:~:text=Kluczow%C4%85%20r%C3%B3%C5%BCnic%C4%99%20mi%C4%99dzy%20nimi%20stanowi,mo%C5%BCe%20legalnie%20udziela%C4%87%20kredyt%C3%B3w%20got%C3%B3wkowych.

opłata prowizja pożyczka

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną