Prezesi spółdzielni mieszkaniowych skorumpowani przez przedsiębiorców

0
0
4
Dzielnica
Dzielnica / Pixabay

Łódzcy policjanci zatrzymali 13 osób - prezesów łódzkich spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorców, w tym przedstawicieli spółki zajmującej się świadczeniem usług instalacyjno-montażowych. Zatrzymani są podejrzani o udział w tzw. korupcji menadżerskiej.

Przestępczy proceder miał trwać od 2011 roku, ale funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wpadli na jego trop dopiero w 2021 roku. Sprawa miała bardzo zawiły charakter, rozpracowanie jej wymagało od policjantów nie tylko czasu, ale i dużego zaangażowania oraz ogromnej wiedzy. Korupcyjne działania mają bowiem wiele wątków i uczestniczyło wiele osób, co wymagało wnikliwego zbadania i ich połączenia.

Przedstawiciele łódzkiego oddziału jednej z ogólnopolskich firm weszli w układ korupcyjny m.in. z prezesami łódzkich spółdzielni mieszkaniowych. Chodziło o wymianę urządzeń pomiarowych w budynkach wielorodzinnych i zlecenia tych zadań określonej firmie. Zawieranie umów z tą firmą na prace instalacyjno-montażowe polegające m.in. na wymianie wodomierzy, podzielników elektrycznych, głowic termostatycznych i wykonaniu innych robót instalacyjno-montażowych w lokalach należących do spółdzielni, miało odbywać się w zamian za „łapówkę”. Jak ustalono, miała ona być sfinansowana w specyficzny sposób - przy wystawianiu faktury za wykonane prace wykonawcy doliczali 1- 2 zł za każdy wymieniony wodomierz czy inne urządzenie pomiarowe, co przy kilkudziesięciu tysiącach urządzeń tworzyło ogromną kwotę.

Pierwszych podejrzanych policjanci zatrzymali 10 i 11 czerwca 2024 roku. Wtedy to 60 policjantów weszło do 22 różnych lokali na terenie województwa. Zatrzymali 5 osób w wieku od 27 do 50 lat, podejrzanych o korupcję. Byli to wykonawcy i podwykonawcy zleconych prac instalacyjno-montażowych.

W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli m.in. dokumentację związaną z działalnością spółdzielni i podmiotów prowadzących usługową działalność gospodarczą, co doprowadziło funkcjonariuszy do kolejnych osób zamieszanych w to przestępstwo. Do następnych zatrzymań i przeszukań doszło 3 i 4 lipca 2024 roku. 50 policjantów weszło do 15 lokalizacji na terenie niemal całego województwa łódzkiego. Zatrzymano 8 osób w wieku od 39 do 70 lat. Wśród nich byli prezesi łódzkich spółdzielni mieszkaniowych podejrzani o przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za faworyzowanie przy przetargach określonych podmiotów gospodarczych , czego nastepstwem było zawieranie z nimi umów na wymianę urządzeń pomiarowych. Funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia kolejnych spółdzielni oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej kwocie około 150 tysięcy złotych za nieuczciwe zachowania korupcyjne. Prezesi, poza zastosowanym wobec nich poręczeniem majątkowym i dozorem policyjnym, zawieszono w czynnościach członka zarządu lub rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej na czas trwania postępowania. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli też pieniądze - ponad 125.000 zł. Za zarzucane przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci dalej pracują nad sprawą. Ma ona charakter rozwojowy. Niewykluczone więc, że niebawem poznamy kolejne jej odsłony.

 

 

Źródło: policja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną