Lewica przeprowadza kolejną ofensywę w sprawie związków partnerskich

0
0
21
Katarzyna Kotula
Katarzyna Kotula / Autorstwa Klub Lewicy - https://www.flickr.com/photos/193098256@N08/52534825867/in/album-72177720304128048/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=141903732

Minister Katarzyna Kotula z Lewicy opracowała projekt przepisów o rejestrowanych związkach partnerskich. Komunikat o projekcie ustawy pojawił się w wykazie prac rządu.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu pokazał się komunikat o projekcie ustawy.

Kotula, minister ds. równości, napisała: "Lubię poniedziałki! Po wielu miesiącach spotkań, negocjacji i pracy zespołu eksperckiego - projekt ustawy o związkach partnerskich oficjalnie na ścieżce rządowej" - napisała w mediach społecznościowych.

Dodała: "Co to znaczy? Mamy wpis projektu do wykazu prac rządu. To kolejny krok, a przed nami uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne. Każdy kolejny krok zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta - dla wszystkich. Polski, którą wam obiecaliśmy".

Związki partnerskie atakują

Jako datę przyjęcia nowego prawa wskazano czwarty kwartał 2024 r.

Jak wyjaśniono: "Celem projektu jest wprowadzenie przepisów wprowadzających do polskiego porządku prawnego instytucji rejestrowanego związku partnerskiego i tym samym wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie Przybyszewska i inni przeciwko Polsce, w którym ETPCz stwierdził naruszenie przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności". 

Jak stwierdzono, zgodnie z tym wyrokiem Polska jest zobowiązana do "zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci odpowiednie uznanie i ochronę ich związku".

"Ochrona par tej samej płci powinna być 'odpowiednia' i zapewniać prawo do wsparcia materialnego, odnosić się do podatków i dziedziczenia, a także nakładać na partnerki i partnerów prawa i obowiązki w zakresie wzajemnej pomocy" - podkreślono. Jak dodano, instytucja rejestrowanych związków partnerskich będzie dostępna dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci.

 

Małżeństwa w odwrocie

W 2011 roku było zarejestrowanych małżeństw 316,5 tys., a w 2021 – 552,8 tys. Rośnie też liczba małżeństw bez dzieci.

"Statystyki pokazują więc wyraźnie, że coraz więcej rodzin w Polsce to osoby pozostające w związkach nieformalnych. Niewątpliwie zatem istnieje potrzeba społeczna zwiększenia ochrony prawnej rodzin tworzonych przez pary tej samej i różnej płci, które nie zawierają małżeństw" - czytamy.

 

 

Źródło: Polsat News

kotula

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną