Telefony źródłem złota? Innowacyjna fabryka rusza
Brytyjska mennica państwowa uruchomiła niezwykłą fabrykę, której zadaniem ma być przetwarzanie starych płytek drukowanych (PCB) na biżuterię i monety kolekcjonerskie. Co roku w taki sposób ma zostać przetworzone do 4 tys. ton PCB.
Taka inicjatywa jest możliwa dzięki opatentowanemu w 2022 roku procesowi chemicznemu, pozwalającemu na odzyskiwanie 99% złota z płytek znajdujących się w telefonach, laptopach i telewizorach. Złoto to nie jedyny metal, jaki będzie w ten sposób pozyskiwany. Odzyskać będzie można także choćby: srebro, pallad, miedź, żelazo i aluminium.
Jak wskazuje brytyjska mennica państwowa, w obecnej chwili recyklingowi poddawane jest jedynie 17% odpadów elektronicznych. Taki projekt ma na celu zwiększenie tego odsetka. Fabryka została zlokalizowana w mieście Llantrisant w Walii.
Brytyjski dziennik "The Independent" wyliczył nawet, ile płytek z telefonów należałoby przetworzyć, aby móc w ten sposób pozyskać złoto na wyprodukowanie jednego złotego pierścionka o wadze około 7,5 g. Wg gazety, potrzebne będzie do tego około 600 telefonów komórkowych.
Co ciekawe, według podawanych szacunkowych danych, obecnie około 7% światowego złota znajduje się w elektrośmieciach. Skąd złoto w elektronice? Metal ten ma właściwości przewodzenia prądu. Magazyn "Fast Company" twierdzi, że z tony elektrośmieci można uzyskać ok. 100 razy więcej złota niż z tony rudy złota.
Czeka nas gorączka złota w wersji XXI-wiecznej? Kto by pomyślał, że w poszukiwaniu drogocennych kruszców zaczniemy grzebać w śmieciach