Sensacyjne doniesienia ws. zakupów sprzętu sanitarnego podczas pandemii! Szokujące słowa eksperta
Dziennikarz, analityk i ekspert ds wojny informacyjnej, doktor Rafał Brzeski, wypowiedział się na platformie X (dawniej Twitter) na temat podejmowanych przez obecny rząd próbach rozliczania poprzedników z nieprawidłowości podczas pandemii Covid - 19.
Ekspert ostro skrytykował i zarzucił działanie z niskich pobudek osobom chcącym doszukiwać się obecnie nadużyć przy zakupach sprzętu medycznego w trakcie pandemii. Chodzi między innymi o zarzuty wobec byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała K, którego oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych w związku z zakupem respiratorów i maseczek. Wskutek nieprawidłowości Skarb Państwa poniósł znaczne szkody, a korzyść majątkową osiągnął pośrednik przy zamówieniach i prezes firmy odzieżowej Red is Bad, Paweł Szopa. K opuścił Polskę, lecz w poniedziałek zatrzymały go brytyjskie służby w Londynie, a Westminster Magistrates' Court rozpatruje jego sprawę. Prawdopodobnie szybko nie wróci do Polski, gdyż odmówił ekstradycji do kraju.
Doktor Brzeski twierdzi, że należy dziękować rządowi PiS-u, że zatroszczył się o niezbędne materiały w tamtym czasie i sprowadził je dzięki RARS i KGHM, a nie próbować rozliczać kogokolwiek. Według analityka, nie znaleziono przekonujących dowodów na działania niezgodne z prawem, a wiarygodność ludzi wysuwających takie tezy budzi duże wątpliwości.
Służby zaangażowane w walkę z pandemią?
Ekspert przypomina, że wiele państw i firm rywalizowało wtedy o zakup medycznych artykułów z Chin, a Izrael zaangażował nawet Mosad, który, podszywając się pod fikcyjne instytucje zdobył w państwach arabskich niezbędny sprzęt. Telewizja Al Jazeera wyemitowała materiał pokazujący ówczesne postępowanie izraelskich służb wywiadowczych, przejmujących wyposażenie sanitarne przeznaczone dla innych krajów, aby następnie przy użyciu samolotów wojskowych, sprowadzić je do Izraela. Tamtejsza gazeta Haaretz podaje, że nikt inny w podobny sposób nie wykorzystywał swoich służb specjalnych, jednak jak donosi South China Morning Post, berlińskie władze samorządowe prosiły wojsko o pomoc w transporcie sprzętu medycznego, ponieważ wcześniej zagubiono w Bangkoku 200 tysięcy sztuk masek ochronnych ze Stanów Zjednoczonych dla niemieckich policjantów. Wokół zniknięcia maseczek pojawiło się sporo spekulacji, a Tagesspiegel informował o wywiezieniu ich do USA. Kto, w jaki sposób i dlaczego przejął transport jednak nie wiadomo. Pojawiły się natomiast sugestie, że stoją za tym władze amerykańskie. Andres Geisel, pełniący wtedy funkcję lokalnego szefa MSW stwierdził, że doszło do kradzieży sterowanej z poziomu państwowego, a burmistrz Berlina Michael Mueller zasugerował, że w sprawę zamieszany był prezydent Donald Trump. Zdanie wymienionych polityków podziela paryska gazeta Liberation, opisując przypadek zaginięcia francuskiej dostawy z Chin, którą przed wylotem do Francji wykupili Amerykanie, rzekomo nabywając za wyższą kwotę w gotówce materiały sanitarne, które następnie skierowali do Stanów. Znów nie jest w tym wypadku jasne, czy odpowiedzialni są przedstawiciele służb, czy też pracownicy korporacji. Jean Rotner i Valerie Pecresse, przewodniczący regionów Grand Est oraz Ile-de-France udzielili wywiadów radiu RTL i telewizji LCI, oznajmiając w trakcie rozmowy, że Amerykanie na chińskich lotniskach zwyczajnie przebijali ich ofertę kilkukrotnie, kupując zamówiony do Francji towar bez jakiejkolwiek weryfikacji i utrudniając francuskim władzom walkę z pandemią.
KGHM pomagał w walce z COVID-19
Kończąc swój długi wpis na platformie X, dr Brzeski podkreśla rolę polskiego giganta miedziowego KGHM-u, jaką odegrał on w trakcie pandemii. Za pomocą samolotu Antonow An-225 Mirja, sprowadzonego z Ukrainy, w kwietniu 2020 roku udało się kupić i dostarczyć wyposażenie medyczne od chińskiej firmy China Minmetals, które trafiło do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com