Rada Europy przedstawia nowe pomysły na walkę z nielegalną imigracją! Czy nieświadomie tworzy się kolejną zachętę?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Internet

Kilka dni temu Europejski Komitet ds. Problemów Przestępczości przy Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy zamieścił na swojej stronie specjalny dokument dotyczący zapobieganiu działalności przemytniczej, uprawianej przez zorganizowane grupy przestępcze z krajów Trzeciego Świata.

Ponadto w raporcie zawarto szereg zapisów ułatwiających zdobycie zatrudnienia. Na początku raportu przytoczono orzeczenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 27 czerwca 2024 w sprawie walki z przemytnikami nielegalnych imigrantów z Azji i Afryki mówiące, że przemyt ludzi kwestionuje prawo do zarządzania granicami i uderza w bezpieczeństwo obywateli, zwłaszcza tych często podróżujących. Twórcy analizy są przekonani, że ułatwienia dla migrantów w kwestii podejmowania pracy i uproszczenie procedur związanych z łączeniem rodzin pomoże w zwalczaniu i ograniczeniu przemytu. Jednakże nie wzięli pod uwagę, iż nowe regulacje mogą zachęcić nielegalnych imigrantów, aby przyjeżdżali do Europy, aby następnie na różne sposoby wyłudzać świadczenia socjalne. Takie zagrożenie wynika z faktu, że mimo wzmożenia walki z przemytnikami, planuje się również wzmocnić ochronę prawną nielegalnych imigrantów. Zamiast więc karać ich za złamanie przepisów i bezprawny wjazd na teren danego kraju, otrzymają ochronę prawną i pomoc w znalezieniu pracy.

 

 

W dokumencie zauważono także niespoistość przepisów poszczególnych państw europejskich, odnoszących się do walki z przemytnikami i wyrażono obawę, że brak ujednolicenia prawa w tym zakresie doprowadzi do nadużyć. Zaznaczono, iż kar wymierzonych w przemytników nie wolno używać przeciwko imigrantom ani organizacjom zajmującym się pomocą materialną i prawną dla nich. 

 

 

Rezolucja podkreśla konieczność pociągania do odpowiedzialności karnej przemytników na podstawie Rezolucji 232 (2020) i Rekomendacji 2171 (2020), uwzględniając w szczególności wagę popełnionego czynu zabronionego. Raport nakazuje krajom członkowskim respektować międzynarodowe ustawodawstwo dotyczące praw osób przerzucanych nielegalnie do Europy. Stwierdzono tym samym niemal wprost, że ludzie przekraczający granicę w nieuprawniony sposób staną się nietykalni tylko dlatego, że przeszli przez granicę, korzystając z usług przemytników. Wzrosną natomiast sankcje i ryzyko za szmuglowanie imigrantów na teren państw europejskich, lecz tego rodzaju zróżnicowane traktowanie nielegalnych przybyszów i osób pomagających im dostać się do określonego kraju może spowodować, że wzrośnie skłonność do korzystania z usług mafii parających się przerzucaniem ludzi do Europy. Stworzy się bowiem zachętę w postaci uznania przestępstwa za coś legalnego, motywując w ten sposób wszystkich, pragnących przedostać się na Stary Kontynent, a ze wsparcia w podjęciu zatrudnienia prawdopodobnie mało kto skorzysta, gdyż imigranci z Azji i Afryki przyjeżdżają tutaj przede wszystkim ze względu na hojne świadczenia socjalne.  

 

 

Czy pomysły Rady Europy rzeczywiście zapobiegną szmuglowaniu ludzi?

 

 

Orzeczenie Rady Europejskiej zakłada, że kwestia walki z przemytnikami spocznie na barkach Komitetu Ministrów Rady Europy. Oprócz tego, określono definicję przemytu imigrantów, która zakłada osiąganie korzyści majątkowych w zamian za pomoc w dostaniu się do któregoś z państw członkowskich Rady Europy. I tu pojawia się następny problem, ponieważ aby wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje wobec grup przestępczych, należałoby wpierw udowodnić osiągnięcie takiej korzyści, co w dobie istnienia kryptowalut i parabanków może okazać się mocno utrudnione. Podobnie organizacje udzielające pomocy nielegalnym przybyszom zwolniłoby się z odpowiedzialności karnej, chyba że dostałyby materialne wynagrodzenie za podejmowane czynności. Jednocześnie zaś zaproponowano zmianę definicji bezprawnego przejścia granicy państwowej tak, aby samo jej przekroczenie nie stanowiło już przestępstwa, o ile skorzystano z usług przemytników.  

 

Raport zakłada ponadnarodowy charakter regulacji, a to oznacza, że każdy kraj będący członkiem Rady Europy stanie się zobowiązany do ich przestrzegania. Zmiany zdają się ograniczać poszczególne państwa członkowskie w aspekcie zwalczania niepożądanego napływu ludzi z krajów Trzeciego Świata, gdyż częściowo znoszą sankcje za przedostanie się przez granicę wbrew prawu. Nie wiadomo ponadto, jak Rada Europy zamierza chwytać członków mafii przemytniczych, jeżeli na przykład przed dotarciem do Europy zostawią przewożonych imigrantów niedaleko granicy. Dodatkowo zachodzi ryzyko, że praktycznie każdy w celu uniknięcia więzienia lub deportacji powie, że padł ofiarą mafii i tylko od organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości będzie zależało, czy dadzą wiarę takim historiom. Co więcej, Dyrektywa 2003/86/WE w sprawie łączenia rodzin pozwala imigrantom na sprowadzenie swoich bliskich, co bardzo przyspiesza napływ ludzi obcych kulturowo

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną