Zaskakujące informacje o ludzkiej pamięci. Nowe badania naukowców

0
0
2
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://pixabay.com/photos/scientist-drugstore-microscope-2141259/

Według najnowszych badań amerykańskich naukowców z New York University nie tylko ludzki mózg ma zdolność przechowywania wspomnień. Także inne komórki naszego ciała mają mieć zdolności do zapamiętywania określonych rzeczy.

Nowojorscy uczeni postanowili przetestować możliwości uczenia się i zapamiętywania różnych ludzkich komórek. Skorzystali w tym celu z konkretnego procesu, gdzie te komórki były wystawione na działanie różnych wzorców sygnałów chemicznych. Jak się okazało, wystawione na takie działanie komórki reagowały podobnie, jak neurony w mózgu reagują na neuroprzekaźniki, podczas uczenia się i zapamiętywania.

Oprócz samego faktu podobnego działania do neuronów mózgowych, naukowcy zaobserwowali także, że występował swoisty ślad efektu długiego uczenia się, gdzie komórki pozamózgowe lepiej zapamiętywały proces chemiczny, gdy jego sygnał był rozłożony w dłuższym odstępie czasu.

W efekcie swoich badań amerykańscy naukowcy nabrali przekonania, że nie tylko komórki w mózgu są zdolne do uczenia się i zapamiętywania. Taka wiedza może przynieść rozmaite cenne korzyści. Według autorów badań, daje to choćby nowe możliwości w lepszym poznaniu i zwalczaniu groźnych chorób. Zwracają ponadto uwagę na to, że nie tylko ludzkie komórki, ale także chorobowe w takim razie mogą uczyć się ludzkich nawyków i na tej podstawie ewoluować.

Nasz system jest okazją do odkrycia precyzyjnych relacji czasowych między składnikami złożonej, dynamicznej sieci sygnalizacyjnej, leżącej u podstaw uczenia się i pamięci. [...] Dzięki temu możemy teraz budować sformalizowane modele molekularne tworzenia pamięci, z potencjalnymi zastosowaniami w leczeniu zaburzeń poznawczych - podkreślają autorzy badania.

 

Źródło: interia.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną