Trzeba walczyć w sądzie! Fiasko rozmów Kościół kontra rząd Tuska. Religii trzeba bronić!
"Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia" - napisano w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu RP i KEP. Kościół zapowiada, że podejmie kroki prawne.
Wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów. W ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna zaproponowała również stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów. W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian.
Strona kościelna wyraziła także swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.
Strona kościelna przypomina, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. „Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych” – podaje komunikat.
„Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne”
– czytamy w komunikacie.
Państwo rządzone przez Donalda Tuska wkroczyło świadomie na ścieżkę wojenną z Kościołem. Podobnie jak za czasów PRL, tak dziś państwo chce zniszczyć instytucjonalny Kościół. Wierni nie powinni dopuścić do tego, by Kościół został wyrugowany z przestrzeni publicznej. Trzeba nie tylko modlić się o mądrość dla rządzących, ale też przygotować się na protesty i demonstracje przeciwko ateizacji naszej Ojczyzny.
Źródło: Episkopat.pl