Donald Trump rozpoczął wojnę celną!

Donald Trump poinformował, że od 4 marca Stany Zjednoczone wprowadzają cła na towary z Meksyku, Kanady i Chin. Kanada już zapowiedziała odwet.
O wprowadzeniu ceł prezydent USA powiadomił między innymi na swoim profilu społecznościowym. W opublikowanym wpisie zwrócił się nieco enigmatycznie do farmerów.
- „Przygotujcie się do rozpoczęcia produkcji dużej ilości produktów rolnych, które będą sprzedawane WEWNĄTRZ Stanów Zjednoczonych. Cła na produkty zewnętrzne zaczną obowiązywać 2 kwietnia. Miłej zabawy!” - napisał.
Telewizja Rai News doprecyzowała, że o nieuniknionym wprowadzeniu ceł w stosunku do Meksyku i Kanady prezydent USA mówił też podczas spotkań osobistych.
W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Kanady Melania Joly zapowiedziała gotowość wprowadzenia ceł odwetowych na Stany Zjednoczone w wysokości 155 miliardów dolarów kanadyjskich.
- „25 procentowe cła wprowadzane przez Stany Zjednoczone stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Kanady” - dodała.
Donald Trump podwoił też do 20 procent cła na towary sprowadzane z Chin.
Na informacje o nowej wojnie celnej nerwowo zareagowały giełdy za oceanem. Dow Jones stracił 1,67 procenta. Nasdaq 2,62 procenta.