Polacy okazali dumę. Wielki marsz w Warszawie

Ulicami Warszawy przeszedł marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego. Pobity został rekord świata w ilości osób, które zatańczyły poloneza.
W wydarzeniu – według danych organizatorów – wzięło udział około stu tysięcy osób. Warszawski ratusz oszacował, że było ich pięć razy mniej. Uczestnicy dumnie prezentowali biało-czerwone flagi, hasła „Bóg, honor, ojczyzna, ale również „Republika”. Wspierali tym samym telewizję, która – jeśli wyrok NSA zostanie utrzymany - straci koncesję na nadawanie naziemne w całym kraju.
- „Dzisiaj Republika oznacza wolność” - powiedział szef stacji Tomasz Sakiewicz. - „To jest właśnie powód , dla którego rządzący obrali sobie ją za cel i chcą ją zniszczyć, a przynajmniej wyłączyć”.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą. Dokładnie w południe tłum ruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika. Podczas marszu 1165 par tańczyło poloneza. Tym samym pobity został dotychczasowy rekord Polski.
Było nie tylko historycznie, ale i politycznie
W marszu uczestniczyło wielu polityków, w tym Prawa i Sprawiedliwości. Do zebranych przemawiał między innymi Karol Nawrocki kandydat na prezydenta wspierany przez PiS.
- „Dziś musimy myśleć o Rzeczpospolitej za kolejne 1000 lat, bo jesteśmy tylko depozytariuszami tej korony, tego dziedzictwa, tego piękna, które zostało nam podarowane, abyśmy o nie dbali, abyśmy je pielęgnowali i abyśmy nie godzili się na zabieranie nam wolności, na oddawanie naszej suwerenności – zacytowało jego słowa Do Rzeczy.
Patryk Jaki powiedział, że marsz to zgromadzenie ludzi, którzy są dumni z Polski.
- „Polska ma swoją wspaniałą misję, tylko my musimy najpierw odzyskać własną pamięć i zobaczyć, że my mamy tę misję, że my mamy tę misję w czasie, gdy znów nam chcą odbierać wolność. Ze wschodniej strony chcą nam odbierać wolność fizycznie, bo fizycznie Putin mówi, że on chce iść dalej. A z zachodu z kolei mówią i to popiera cała ekipa Tuska, że prawo europejskie ma być nad prawem polskim. Przecież pokolenia Polaków walczyły o to, żeby inni nie mogli nam narzucić swojego prawa z zewnątrz. A dzisiaj oni chcą to oddawać za darmo w białych rękawiczkach. Nie możemy na to pozwolić, po to jesteśmy Polakami, po to jest ta nasza piękna tysiącletnia historia” - przemawiał.