Oświadczenie KSD w obronie dobrego imienia Polaków

0
0
0
/

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wydało oświadczenie w sprawie szkalowania Polaków przez niemieckie stacje telewizyjne. Oświadczenie zostało zatytułowane „Nie opluwajcie naszego Narodu!”.

 

 „Niemieckie telewizje prywatne (SWR, RBB , RTL 2, WDR) prezentują widzom kabaret, w którym niejaki Wojciech Oleszczyk kreuje wśród Niemców wizerunek Polaka jako ordynarnego złodzieja i chama; człowieka głupiego, brudnego, zapijaczonego i wulgarnego. Jako scenicznego stroju używa dresu, na którym widnieje napis Polska i wielki biały orzeł, obiekt kpin kabareciarza.
 
W swoich występach często w niewybredny sposób drwi także z polskiego Kościoła katolickiego. Wszystkie programy, w których występuje są zwykłymi paszkwilami obrażającymi Polskę i Polaków. Również występujący w tych samych programach niemieccy konferansjerzy, zapowiadając jego występy zachęceni postawą Oleszczyka, opowiadają niewybredne dowcipy o Polkach. Granice dopuszczalne przez satyrę, zostały to wielokrotnie pogwałcone.

Jako polscy dziennikarze ostro protestujemy przeciwko wyświetlaniu takich filmów. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy jest oburzone faktem, iż tego typu praktyki są promowane przez niemieckie media. Zwracamy uwagę, iż w obliczu dobrosąsiedzkich stosunków takie sytuacje są niedopuszczalne.
 
Trudno nam sobie wyobrazić, by pomimo trudnej historii pomiędzy naszymi narodami w polskim kabarecie z taką intensywnością, monotematycznością i chamstwem przekraczano tak dalece granice przyzwoitości sprowadzając naród niemiecki do z kolei jemu przypisywanych stereotypów.
 
Zapewne Niemcy nie byliby zachwyceni, gdyby na identycznej zasadzie czyniono satyrę na Niemców ludobójców, antysemitów i dajmy na to prekursorów inhalacji gazowych . To ostatnie sformułowanie (pseudosatyryczne, ale na poziomie Wojciecha Oleszczyka) nie było grzeczne, ale miało służyć jedynie egzemplifikacji na konkretnym przykładzie poziomu humoru prezentowanego przez prywatne stacje niemieckiej telewizji.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności emitentów tego antypolskiego programu”.

Ks. dr Bolesław Karcz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Red. Anna Pietraszek Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Red. Anna Wiejak Prezes Oddziału Polonijnego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Red. Robert Wyrostkiewicz Prezes Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Red. Waldemar Maszewski Członek Oddziału Polonijnego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarz (Niemcy - Hamburg)

(Oświadczenie w języku niemieckim zostało wysłane do kanclerz Angeli Merkel oraz niemieckich instytucji rządowych zajmujących się mediami)

 

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną