Rolex Replica Shop❤️- The Best Fake Rolex Watches To Buy:https://isrl.byu.edu/
UPA mordowała jeszcze w 1946 r. – Prawy.pl
Kultura i historia

UPA mordowała jeszcze w 1946 r.

Gdy skończyła się II wojna światowa i powstała Polska Ludowa, Ukraińcy z UPA nie zaprzestali mordować i palić polskich wsi. 10 września 1946 r. zaatakowali trzy podkarpackie miejscowości – Witryłów, Łodzinę i Hłomczę – mordując i raniąc kilkadziesiąt osób oraz paląc 200 zabudowań.

Od wiosny 1945 r. mordy na Polakach w Małopolsce Wschodniej stawały się rzadsze. Na mocy porozumienia PKWN z ZSRR Polacy z tych terenów byli wysiedlani do Polski w jej obecnych granicach. Do końca 1945 r. wyjechało ich ok. 800 tys.

Ciężar działań antypolskich UPA przeniosła na tereny obecnej Polski, głównie jej południowo-wschodniej części. 10 września 1946 r. oddziały nacjonalistów ukraińskich zaatakowały trzy wsie leżące na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego.

Około godziny 23:30 od strony Sanu rozpoczął się napad na Witryłów. Dzięki zorganizowanej polskiej samoobronie wieś zdołała odeprzeć atak. Banderowcy zamordowali 7 osób i spalili kilkadziesiąt domostw oraz zabudowania gospodarcze.

Kilka godzin później ta sama banda zaatakowała miejscowość Hłomcza. Troje mieszkańców zostało zamordowanych, spalonych zostało 90 domów wraz z całym inwentarzem. W kolejnej wsi, Łodzinie, Ukraińcy puścili z dymem 62 budynki oraz zabili 9 osób.

Dziś mija 67. rocznica tych wydarzeń.

Paweł Brojek
źródło: Andrzej Romaniak. "Prawda i Pamięć: 61. rocznica napadu UPA na Witryłów, Łodzinę i Hłomczę". 7 września 2007, esanok

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra