Ppłk Wincenty Kwieciński - prezes III Zarządu Głównego WiN
Skazany na dożywocie przez komunistyczny reżim, na wolność wyszedł po 10 latach odsiadki. Dziś 30. rocznica śmierci ppłk. Wincentego Kwiecińskiego, prezesa III Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Wincenty Kwieciński urodził się 24 grudnia 1916 r. w Słowiańsku leżącym w granicach dzisiejszej Ukrainy. Od 1937 r. był oficerem artylerii Wojska Polskiego.
Podczas kampanii wrześniowej jako najmłodszy dowódca baterii walczył w szeregach 6. Pułku Artylerii Lekkiej. 16 września został ranny w bitwie pod Aleksandrowem. Za zasługi na polu walki został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Po klęsce wojny obronnej wszedł do struktur konspiracyjnych, od 1940 r. działał w Związku Walki Zbrojnej. W 1944 r. został szefem kontrwywiadu komendy Okręgu AK Warszawa. Brał udział w powstaniu warszawskim.
Od 1945 r. działał w antykomunistycznej organizacji NIE, a następnie w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj. We wrześniu tego roku znalazł się w powołanym na miejsce DSZ Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.
W czasach II Zarządu Głównego WiN pełnił funkcję najpierw zastępcy, a później Prezesa Obszaru Centralnego. Współtworzył też podziemny Komitet Porozumiewawczy Organizacji Polski Podziemnej będący konspiracyjnym porozumieniem organizacji niepodległościowych.
W październiku 1946 r., po aresztowaniu przez UB dotychczasowego prezesa WiN, płk. Franciszka Niepokólczyckiego, objął przywództwo nad organizacją. Sam Kwieciński został aresztowany w pierwszych dniach stycznia 1947 r., a w grudniu tego roku w procesie III Zarządu WiN skazany na karę dożywotniego więzienia. Po 10 latach odsiadki, w kwietniu 1957 r. wyszedł na wolność.
Zmarł 15 listopada 1984 r. w Warszawie, pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim. W 2008 r. został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.
Wincenty Kwieciński był ojcem zmarłego w 2012 r. publicysty i dziennikarza Jacka Kwiecińskiego, wieloletniego pracownika „Gazety Polskiej”.
Paweł Brojek
fot. IPN
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl